Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Żniwa słonecznika – termin zbioru, wilgotność i plonowanie

Prowadzący gospodarstwo rolne pod Namysłowem na Opolszczyźnie Dariusz Klusko od siedmiu lat uprawia słonecznik. W tym sezonie po raz pierwszy wspólnie z firmą Agromund postanowił porównać dostępne odmiany i na polu doświadczalnym posiał 38 odmian 8-miu firm nasiennych – to według niego jedno z największych tego typu doświadczeń w Polsce.

14 października 2021, 09:18

Rolnik po przeprowadzonym omłocie, wie już które odmiany sprawdzą się i wybrałby je do swojego gospodarstwa na kolejny sezon. W związku z tym, że Dariusz Klusko ma doświadczenie w uprawie tej rośliny, podpowiada naszym czytelnikom, kiedy najlepiej zebrać słonecznik, kiedy jest odpowiednia wilgotność i jak powinna wyglądać główka.

Co ciekawe do zbioru słonecznika kombajn należy prawidłowo przygotować, bo nie zbierzemy go przystawką do kukurydzy (wówczas straty mogą sięgać nawet 50%). Równie ważna jest wysokość koszenia.

Co zrobić, żeby straty były jak najmniejsze oraz kiedy jest optymalny termin zbioru słonecznika i ile powinien w tym roku wynieść plon? Tego wszystkiego dowiesz się w naszym filmie! 

Odmiany zostały zbadane pod względem wilgotności podczas zbioru oraz plonowania.

Zobacz, czy opłaca się uprawiać słonecznik i jakie powinien osiągać plony!

 

Dariusz Klusko – rolnik z Pągowa

Magda Klimas z firmy Agromund

Mateusz Sarnicki - rolnik z Domaszowic

 

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)