Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Aktywiści prozwierzęcy już nie odbiorą zwierząt w trakcie interwencji. Kto będzie miał uprawnienia?

Obrazek

 

Organizacje pro-zwierzęce będą miały prawo sygnalizowania nieprawidłowości, ale stracą możliwość interwencyjnych odbiorów zwierząt. Resort rolnictwa potwierdził, że pracuje już nad stosowną zmianą przepisów. Aktywiści są niezadowoleni, ale hodowcy poczują się bezpieczniej. 

wk16 grudnia 2022, 08:16

Do zapowiedzi zmiany w art. 7 ustęp 3 ustawy o ochronie zwierząt, który dotyczy tzw. interwencyjnych odbiorów zwierząt, doszło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze. Ministerstwo rolnictwa właśnie poinformowało, że rozpoczęło już prace legislacyjne.

– Ministerstwo przystąpiło do przygotowania projektu ustawy, której celem jest wyposażenie terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej szczebla powiatowego w kompetencje do interwencyjnego odbierania zwierząt. Na skutek tej zmiany upoważnieni przedstawiciele organizacji, których celem jest ochrona zwierząt nie będą mogli przeprowadzać tzw. interwencyjnego odbioru zwierząt  - powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

Projekt jest obecnie konsultowany z Głównym Inspektoratem Weterynarii.

Większe uprawnienia Inspekcji Weterynaryjnej? 

O sprawie ponownie wypowiedział się także Wicepremier i minister rolnictwa.
- Czasami dochodziło do sytuacji bulwersujących. Odbierano zwierzęta rolnikom a potem te zwierzęta były sprzedawane bardzo szybko, a jeszcze rolnik był obciążany kosztami przetrzymywania. Były to koszty nierzeczywiste, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te koszty ponosił rolnik, który był doprowadzany do bankructwa lub samorząd gminny. Wobec tego uznaliśmy, że podmiotem uprawnionym do obiektywnej weryfikacji, oceny stanu zwierząt najlepiej jak jest lekarz weterynarii - powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który zapowiedział znaczne wzmocnienie kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej, która od 2023 r. otrzyma ponad 900 etatów.

– Dzięki temu Inspekcja Weterynaryjna z większymi możliwościami kadrowymi będzie w stanie systematycznie, a nie tylko interwencyjnie, kontrolować stan zwierząt, stan hodowli, ale będzie też gotowa reagować na wszelkie zgłoszenia i sygnały dotyczące złego stanu zwierząt, które byłby w gospodarstwach. Nikogo nie pozbawiamy prawa sygnalizowania – kontynuował H. Kowalczyk.

Protest animalsów

Zapowiedź wywołała już protesty polityków opozycji oraz organizacji prozwierzęcych, które zarzucają rządowi demontaż systemu ochrony zwierząt w Polsce.

  

Ale zupełnie inaczej sprawę postrzegają przedstawiciele organizacji rolniczych, które wielokrotnie alarmowały o nadużyciach ze strony organizacji prozwierzęcych. Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaapelował o zwołanie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, na temat kontrowersji wokół interwencyjnych odbiorów zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem nieprzestrzegania i nadużywania prawa przez organizacje.


wk
Fot. Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)