Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Australijska produkcja rolna i jej wartość w tym i nadchodzącym sezonie

Obrazek

Drastyczne zmiany klimatu i związane z nimi anomalie pogodowe, mają ogromny wpływ na rolnictwo i produkcję w Australii. Według meteorologów kraj z ponadprzeciętnych opadów trwających od 3 lat (efekt La Nina) ma wejść w okres gorący i suchy - El Nino.

Maryia Khamiuk25 marca 2023, 09:30
La Nina to anomalia klimatyczna występująca na Pacyfiku. Charakteryzuje się niższymi niż średnie temperatury powierzchni mórz na równikowym Pacyfiku. Prowadzi ona do bardziej wilgotnych warunków we wschodniej i południowej części Australii, a także niższych niż przeciętne temperatury na tropikalnej północy. Jedna z najbardziej znanych konsekwencji La Nina w Australii są ulewne deszcze i powodzie, powodujące rozległe szkody w mieniu i infrastrukturze, np. powodzi w latach 2010-2011 i 2012-2013. Chociaż ta anomalia może przynieść potrzebne w niektórych częściach Australii deszcze, może również doprowadzić np. osunięcia ziemi, zamknięcia dróg, zakłócenia w transporcie i komunikacji.

Szybkie przejście do gorącej i suchej pogody w 2023 roku

Jak donosi Australijskie Biuro Meteorologii, La Nina zakończyła się w rejonie tropikalnego Pacyfiku, a wskaźniki oceaniczne i atmosferyczne powróciły do normy, a oscylacja południowa (ENSO) jest teraz neutralna. Jednocześnie meteorolodzy ogłosili „El Nino Watch”, wskazując na potencjalne szybkie przejście do gorącej i suchej pogody w 2023 roku. Według Departamentu Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnictwa (DAFF) produkcja rolna Australii w nadchodzącym sezonie może doświadczyć spadku z powodu bardziej suchej pogody, a nawet fal upałów i pożarów, które mogą nastąpić wraz z anomalią El Nino.
Chociaż modele mogą być mniej dokładne przed „jesienną luką przewidywalności” w kwietniu (australijska jesień rozpoczyna się, gdy w Europie następuje wiosna), naukowcy ostrzegają, że po trzech latach La Nina, ocean jest gotowy na przejście do El Nino. Starsi naukowcy z Centrum Badań nad Zmianami Klimatycznymi Uniwersytetu Nowej Południowej Walii sugerują, że chociaż możliwe jest słabe lub silne El Nino, możliwe są również warunki neutralne. Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna przewiduje prawdopodobieństwo wystąpienia El Nino jako 2/3 do sierpnia-października, używając innych progów niż Biuro Meteorologii do określenia zdarzeń tych zjawisk klimatycznych.

Rok 2023 może okazać się jednym z najgorętszych lat w historii

Ludzie mieszkający na wschodnim wybrzeżu Australii z zadowoleniem powitają koniec okresu La Nina, ponieważ powoduje on, że silne wschodnie wiatry sprzyjają powstawaniu chmur deszczowych i burz. Jednak w przypadku El Nino pasaty zatrzymują się lub nawet odwracają, co prowadzi do większego ryzyka poważnych fal upałów, susz i pożarów. Jeśli pojawi się El Nino, rok 2023 może okazać się jednym z najgorętszych lat w historii, opierając się na wzroście emisji gazów cieplarniach i globalnego ocieplenia. Naukowcy ostrzegają, że intensywność i częstotliwość La Nina i El Nino prawdopodobnie wzrosną w ocieplającym się klimacie.
Producenci już teraz doświadczają zmian w zachodzących w klimacie, a spadek opadów zmusza rolników do zmiany i dostosowania swojej działalności w celu utrzymania wilgoci na działkach rolnych i utrzymania wysokiego poziomu stad hodowlanych.

Australijska produkcja rolna i jej wartość w tym i nadchodzącym sezonie

  • Poprzednie 3 lata charakteryzowały się ponadprzeciętnymi opadami deszczu, co doprowadziło do rekordowej produkcji roślinnej. Jednak DAFF przewiduje, że wartość brutto australijskiej produkcji rolnej osiągnie 90 mld dolarów australijskich (ok. 60 mld dolarów amerykańskim) w sezonie 2022/23, co o 2 mld dolarów przekracza ustanowiony rekord w sezonie 2021/22. To efekt trzeciej z rzędu La Niny, rekordowej produkcji roślinnej oraz wysokich cen krajowych i światowych.
  • Pomimo optymizmu DAFF przewiduje 10-procentowy spadek wartości produkcji rolnej, osiągając 81 mld dolarów australijskich w sezonie 2023/24, w wyniku niższej produkcji roślinnej spowodowanej suszą. Niemniej jednak wysoka liczba odbudowy stad oraz wysoki poziom magazynowania wody będą wspierać wartości produkcji rolnej w porównaniu z innymi latami o niskich opadach.
  • Według DAFF wartość eksportu produktów rolnych ma osiągnąć rekordowy poziom w tym sezonie – 75 mld dolarów australijskich, po raz pierwszy przekraczając rekordowy poziom w 70 mld dolarów. Oczekuje się jednak, że w przyszłym sezonie eksport spadnie do 64 mld dolarów ze względu na niższą produkcję krajową i łagodzenie światowych cen na produkcję.
  • DAFF przewiduje również, że całkowita produkcja roślin jarych w Australii osiągnie 5 mln ton, stanowiąc tym samym spadek w porównaniu do 5,3 mln ton w roku poprzednim. Natomiast to będzie dalej o 57% powyżej średniej produkcji jarych z 10 lat.
  • Zbiory sorgo w bieżącym sezonie szacuje się na 2,5 mln ton (czwarte duże zbiory w Australii pod względem rekordów), a bawełny – 1,2 mln ton, w dużej mierze spowodowane niższymi plonami spowodowanymi brakiem deszczu w okresie wegetacji upraw.
Mkh na podst. Argus, The Guardian, Bureau of Meteorology/Australian Government, BBC
fot. envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)