Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Auta zasilane silnikami spalinowymi pójdą do lamusa? Zmiany już od 2035 roku

Obrazek

Najpóźniej od 2035 roku Unia Europejska ma wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Do tego czasu kraje członkowskie muszą również drastycznie ograniczyć emisję spalin w transporcie. 

Dominika Mulak28 października 2022, 15:05
UE chce, aby na jej terenie nie sprzedawano już żadnych nowych samochodów z silnikami spalinowymi. W czwartek wieczorem Komisja Europejska, przedstawiciele 27 państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego uzgodnili w Brukseli zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 roku.

Do 2030 roku producenci samochodów będą musieli jednak znacznie ograniczyć emisję spalin w nowo produkowanych autach
. Do tego czasu emisja CO2 z samochodów osobowych ma zostać zmniejszona o 55%, a z samochodów dostawczych o 50% w stosunku do roku 2021.

Głosy za i przeciw

Holenderski eurodeputowany Jan Huitema (Grupa Liberalna, Renew Europe) odegrał wiodącą rolę w negocjacjach Parlamentu Europejskiego. Holender jest członkiem Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Parlamencie Europejskim i prowadzi gospodarstwo mleczne w holenderskiej prowincji Fryzja. – Te cele redukcyjne dają przemysłowi samochodowemu przejrzystość i promują innowacje – wyraził swoje zadowolenie po negocjacjach.

Krytyka kompromisu płynie przede wszystkim ze strony Europejskiej Partii Ludowej (EPP).  – Sprzeciwiamy się zakazowi sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku – napisali na Twitterze.

E-paliwa jako alternatywa?

Wolna Partia Demokratyczna (FDP) inaczej interpretuje wynik brukselskich negocjacji. Jej zdaniem, z pomocą tzw. e-paliw, czyli paliw syntetycznych produkowanych w sposób neutralny pod względem emisji CO2, sprzedaż silników spalinowych byłaby nadal możliwa
– Praca silnika spalinowego powinna pozostać możliwa przy zastosowaniu paliw alternatywnych. Komisja musi przedstawić ustawę w tej sprawie – komentuje europoseł FDP Jan-Christoph Oetjen.

Człowiek CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) Peter Liese nie wierzy w to. – Niestety FDP nie mówi prawdy, gdy twierdzi, że uratuje silniki spalinowe – napisał Liese na swoim Twitterze w czwartek wieczorem. Jak dodał, ich koniec został już przypieczętowany porozumieniem z UE.

Po zakończeniu rozmów trójstronnych wyniki zostaną teraz przekształcone w dokument prawny. Następnie zarówno Parlament Europejski, jak i państwa członkowskie UE muszą formalnie go zatwierdzić. Uważa się to jednak za formalność.

Konstantin Kockerols
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)