StoryEditor

Auta zasilane silnikami spalinowymi pójdą do lamusa? Zmiany już od 2035 roku

Najpóźniej od 2035 roku Unia Europejska ma wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Do tego czasu kraje członkowskie muszą również drastycznie ograniczyć emisję spalin w transporcie. 
28.10.2022., 15:10h
UE chce, aby na jej terenie nie sprzedawano już żadnych nowych samochodów z silnikami spalinowymi. W czwartek wieczorem Komisja Europejska, przedstawiciele 27 państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego uzgodnili w Brukseli zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 roku.

Do 2030 roku producenci samochodów będą musieli jednak znacznie ograniczyć emisję spalin w nowo produkowanych autach
. Do tego czasu emisja CO2 z samochodów osobowych ma zostać zmniejszona o 55%, a z samochodów dostawczych o 50% w stosunku do roku 2021.

Głosy za i przeciw

Holenderski eurodeputowany Jan Huitema (Grupa Liberalna, Renew Europe) odegrał wiodącą rolę w negocjacjach Parlamentu Europejskiego. Holender jest członkiem Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Parlamencie Europejskim i prowadzi gospodarstwo mleczne w holenderskiej prowincji Fryzja. – Te cele redukcyjne dają przemysłowi samochodowemu przejrzystość i promują innowacje – wyraził swoje zadowolenie po negocjacjach.

Krytyka kompromisu płynie przede wszystkim ze strony Europejskiej Partii Ludowej (EPP).  – Sprzeciwiamy się zakazowi sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku – napisali na Tw...
Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. maj 2024 05:15