Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Copa-Cogeca: nie ma czegoś takiego jak „wegańskie kiełbaski” czy „wegańskie burgery”

Obrazek

Dość surrealistycznych nazw mięsa i produktów mleczarskich! Europejskie organizacje hodowców zwierząt rozpoczęły kampanię pod nazwą „To nie jest stek”, której celem jest niedopuszczenie do nadużywaniu nazw produktów mięsnych. Copa-Cogeca podkreśla, że nie ma czegoś takiego jak „wegańskie kiełbaski” czy „wegańskie burgery”.

wk7 października 2020, 15:30
W Parlamencie Europejskim trwają właśnie prace nad rozporządzeniem dotyczącym wspólnej organizacji rynków rolnych dotyczącym m.in. nazw produktów mięsnych. Niestety posłowie znowu wrócili do dyskusji z ubiegłego roku, starając się doprowadzić do prawnego uznania nazw, takich jak „wegańskie burgery” i „wegańskie kiełbaski”. Poseł PE Eric Andrieu zaproponował nawet przekazanie Komisji Europejskiej kwestii nazewnictwa produktów mięsnych, która regulowałaby ją za pomocą aktów delegowanych. Ale pod warunkiem, że zgodzi się na uznanie takich nazw jak np: „wegański burger” czy „wegańskie kiełbaski”. Zdaniem Copa-Cogeca przerzucanie odpowiedzialności na Komisję jest nie do przyjęcia dla rolników i jest sprzeczne z pierwszą propozycją przegłosowaną w ubiegłym roku. Jest to nic innego jak wprowadzający w błąd marketing.

- Europejski sektor hodowli z nikim nie walczy, lecz wzywa do należytego uznania i szacunku dla pracy milionów europejskich rolników i pracowników branży hodowlanej. Mamy tu do czynienia z przywłaszczeniem kulturowym. Niektóre agencje marketingowe celowo posługują się tym chwytem, by zmylić konsumentów, przekonując ich, że można zastąpić dany produkt innym bez wpływu na spożywane wartości odżywcze. Pod przykrywką dobrych intencji przyzwoli się na pojawienie się nowych, mylących nazw w przyszłości. Możemy w ten sposób przyczynić się do powstania nowego, wspaniałego świata, w którym marketing jest oderwany od faktycznych właściwości produktów przez co na pewno wiele rzeczy wymknie się spod kontroli – powiedział Jean Pierre Fleury, przewodniczący grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa i Cogeca.

Dlatego europejskie organizacje skupiające hodowców zwierząt zainicjowały kampanię; „To nie jest stek”, w której zwracają uwagę, że produkty roślinne nie powinny używać nazw produktów mięsnych, gdyż jest to nic innego jak wprowadzenie klientów w błąd. Podkreślono, że celem kampanii nie jest w żaden sposób walka z wegańskimi lub wegetariańskimi produktami gdyż europejscy rolnicy dostarczają na rynek także białko roślinne.

Na kampanię złoży się szereg inicjatyw mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia debaty o nazwach mięsa, które będą zorganizowane w okresie poprzedzającym głosowanie w Parlamencie Europejskim. wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)