Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Do dwóch razy sztuka? PSL znów chce odwołać ministra Jurgiela

Obrazek

Polskie Stronnictwo Ludowe ponownie złożyło w Sejmie wniosek o votum nieufności dla ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Ludowcy zarzucają mu niespełnianie obietnic wyborczych oraz kilkanaście innych rzeczy, które zdaniem PSL są wystarczającym powodem, aby przestał pełnić swoją funkcję.

15 września 2017, 08:00
Wniosek o odwołanie ministra Jurgiela PSL złożyło jeszcze przed wakacjami. Ale ponieważ wtedy parlament był zajęty ostrą walką o kształt reformy sądownictwa i Krajowej Rady Sądownictwa zdecydowało o jego czasowym wycofaniu. 


– Obiecywaliśmy, że wniosku nie wycofujemy, ale tylko przekładamy jego przedstawienie Sejmowi. Dzisiaj dotrzymujemy słowa – powiedział poseł sprawozdawca wniosku Mirosław Maliszewski.

Grzechy stare i nowe

Dokument zgodnie z zapowiedziami trafił dzisiaj do laski marszałkowskiej. 


– Mieszkańcy wsi w trakcie kampanii wyborczej zaufali ówczesnej kandydatce na Prezesa Rady Ministrów Pani Beacie Szydło oraz posłowi Krzysztofowi Jurgielowi, który prowadził gospodarskie wizyty po kraju zapowiadając hasła wyborcze dotyczące rozwoju wsi i rolnictwa. Rolnicy uwierzyli, że wszystkie problemy towarzyszące pracy na roli zostaną rozwiązane. Uwierzyli, że dopłaty będą dwukrotnie wyższe, uwierzyli, że ich uprawy będą ubezpieczone od zjawisk meteorologicznych, uwierzyli, że system emerytalny będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach a wieku emerytalny będzie wynosił 55 i 60 lat. Uwierzyli i zostali oszukani – tak zaczyna się uzasadnienie wniosku pod którym podpisało się tym razem ponad 120 posłów.

Lista błędów

A co w szczególności zarzucają ministrowi rolnictwa posłowi opozycji ? Lista błędów i zaniechań jest bardzo długa i dotyczy zarówno niespełnionych obietnic wyborczych jaki  bieżącej działalności. Oto główne zarzuty ludowców:
 • katastrofalny stan upadku państwowych agencji płatniczych,
 • powoływanie osób na kierownicze stanowiska bez merytorycznego przygotowania,
 • podwyższenia wieku emerytalnego dla rolników,
 • skandaliczna kwestia to ustawa „o sprzedaży ziemi”,
 • wciąż utrzymującego się embarga na rynki wschodnie oraz wstrzymania małego ruchu granicznego,
 • milczącej zgody na likwidację Kas Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
 • epidemii afrykańskiego pomoru świń oraz ptasiej grypy,
 • niedziałającego systemu ubezpieczeń rolnych,
 • braku obiecanej ceny minimalnej,
 • wyrażenia zgody na ratyfikację umowy CETA,
 • wyrażenia zgody na zwiększenie bezcłowego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy,
 • nie załatwienie sprawy szkody łowieckie („martwa ustawa”),
 • rozmontowanie Stadnina koni arabskich stanowi przykład rozmontowania światowej klasy instytucji,

– W związku z prowadzeniem szkodliwej polityki na polskiej wsi, ukazującej bezczynność – bezradność – beznadziejność ministra, podpisani posłowie składają wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela – napisano w uzasadnieniu.

Sejm wyraża wotum nieufności wobec ministra większością minimum 231 posłów. A więc tylu parlamentarzystów muszą przekonać ludowcy do odwołania Krzysztofa Jurgiela.   wk

Fot. Bujoczek

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy