Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Duda i Komorowski walczą o głosy polskich rolników

Obrazek

W minioną niedzielę na antenie TVP 1, TVP INFO i Polsatu odbyła się pierwsza przed II turą wyborów debata dwóch kandydatów na urząd Prezydenta RP. Wśród wielu tematów poruszonych przez Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego znalazły się także kwestie związane z rolnictwem.

Bartłomiej Czekała19 maja 2015, 09:36

Podczas tej debaty dało się także zauważyć, że obaj kandydaci próbują zawalczyć o poparcie rolników i mieszkańców wsi. Zapewne część wiejskiego elektoratu poparła obu tych kandydatów już w I turze, ale do zagospodarowania jest jeszcze kilka procent poparcia tych, którzy w I turze poparli kandydata PSL Adama Jarubasa oraz Pawła Kukiza (tego drugiego popierał podczas kampanii wyborczej m. in. rolniczy OPZZ).

Debata nie była porywająca, ale uwypukliła wady i zalety obu polityków. Krótki czas (1,5 minuty) przeznaczony na odpowiedzi na każde z pytań zadawanych przez dziennikarzy sprawił, że obaj kandydaci na prezydenta udzielali bardzo lakonicznych i ogólnikowych odpowiedzi. Nie obyło się także bez argumentów ad personam i wzajemnych oskarżeń. Najciekawsza okazała się ta część debaty, w której obaj kandydaci zadawali sobie wzajemnie po 4 pytania.

Urzędujący prezydent Bronisława Komorowski w jednym z nich odniósł się do ankiety przeprowadzonej przez portal mamprawowiedziec.pl rok temu podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

– Panie Pośle, w czasie tej kampanii Pan mówi bardzo dużo do rolników polskich o wspólnotowej polityce rolnej. W czasie poprzedniej kampanii do Parlamentu Europejskiego twierdził Pan, że trzeba stopniowo odchodzić od wspólnej polityki rolnej, że należy inwestować w infrastrukturę, zamiast dotować producentów rolnych. To kiedy Pan mówi prawdę? - pytał Komorowski Dudę. – Bo Pan tu mówi językiem konserwatystów brytyjskich, którzy chcą zniszczyć wspólną politykę rolną kosztem polskich rolników – dodał.

– Panie Prezydencie, ja nigdy niczego takiego nie powiedziałem, pan zwyczajnie okłamuje tutaj widzów – odpowiedział Duda.

Kandydat PiS zapewniał, że to on cały czas mówi, że dopłaty powinny być wyrównane i że o interesy polskich rolników trzeba twardo walczyć na forum unijnym.

– To pan obiecywał rolnikom, że będzie walczył o wyrównanie dopłat bezpośrednich, a potem pana koledzy z PSL wychodzili i mówili, że przecież nie można tego zrobić, bo trzeba byłoby zabrać niemieckim i francuskim rolnikom. Panie prezydencie, to co pan robi jest nieuczciwe, to ja mówię o wspólnej polityce rolnej i że trzeba walczyć o interesy polskich rolników, a nie spotykać się tylko na dożynkach w Spale – mówił Duda.

W odpowiedzi na te słowa Komorowski podszedł do kontrkandydata i wręczył mu wydruk ankiety internetowej z portalu mamprawowiedziec.pl.

Trudno się dziwić mocnym słowom i walce o głosy mieszkańców wsi, gdyż może się okazać, że to właśnie oni zdecydują o tym, który z tych dwóch kandydatów zostanie Prezydentem RP na kolejne 5 lat. W opinii wielu ekspertów cała debata zakończyła się wizerunkowym remisem. Bronisław Komorowski pozbył się w niej przypinanej mu łatki "śpiącego prezydenta, który pilnuje żyrandola w Belwederze", choć widać po nim było ogromne zdenerwowanie i emocje. Natomiast Andrzej Duda przekonywał, że nie jest politykiem radykalnym, wbrew temu jak przedstawia go sztab Bronisława Komorowskiego.

Ostatnia telewizyjna debata obu kandydatów przed II turą wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższy czwartek 21 maja o godz. 19:30 tym razem na antenie telewizji TVN.   bczPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)