StoryEditor

Dożynki Prezydenckie 2023: najpiękniejszy wieniec dożynkowy i Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

   W miniony weekend w Warszawie odbyło się już IX Święto Plonów w Pałacu Prezydenckim. Prezydent podziękował rolnikom za trud włożony w pracę w gospodarstwach, w dostarczanie zdrowej polskiej żywności konsumentom. Podczas tego święta przyznano nagrody za najpiękniejszy wieniec dożynkowy i w konkursie dla KGW.
25.09.2023., 12:09h

- Dziękuję za wszystko to, co uczynili polscy rolnicy, ludzie polskiej wsi, polska wieś dla wsparcia naszych sąsiadów. Dziękuję Wam za to z całego serca. Jesteście wspaniali! Zapewniam was, że sprawy wsi i obszarów wiejskich będą nadal jednym z najważniejszych dla mnie  kręgów spraw państwowych na przestrzeni tych niecałych już dwóch lat prezydentury, które mi jeszcze pozostały, misji, którą realizuję z Waszego wyboru – mówił Andrzej Duda, prezydent RP podczas Dożynek Prezydenckich.

Polski rynek zalany zbożem z Ukrainy

Podczas Dożynek Prezydenckim trudno było uniknąć tematu, który mocno wybrzmiewał ostatnio wśród rolników i organizacji rolniczych, dotyczącego ukraińskiego zboża, decyzji KE i utrzymania zakazu wwozu zboża do Polski wbrew zniesieniu unijnego embarga.

- My po prostu nie potrzebujemy zboża z Ukrainy ani innych produktów rolnych. Mamy swoje. Natomiast ten zalew zboża z Ukrainy… Proszę pamiętać, że Ukraina jest ogromnym krajem, gdzie są słynne czarnoziemy, więc te plony w Ukrainie są znakomite. Rzeczywiście są to miliony ton zboża. To zboże – niestety – w czasie wojny w bardzo niewielkim stopniu docierało do tych państw, które naprawdę go potrzebują. Tymczasem właśnie było wypychane na takie rynki jak rynek polski. Rząd Polski musiał podjąć radykalne decyzje wspierające polskich rolników, broniące naszego rynku i broniące polskiego rolnictwa. Podjął te decyzje. Komisja Europejska wspierała nasz rząd i rządy innych państw, które znalazły się w tej samej, bardzo trudnej sytuacji. Właśnie mówimy o tych państwach – jak Pani Redaktor je nazwała – przyfrontowych. A tymczasem nagle okazało się, że Komisja Europejska tydzień temu zmieniła swoje zdanie i nie przedłużyła tego embarga na eksport wewnętrzny do krajów Unii Europejskiej. No i to się stało rzeczywiście ogromnym problemem  –  dodał prezydent Duda w wywiadzie z TVP w trakcie Dożynek Prezydenckich.

Prezydent zaznaczył, że obecnie zboże jest transportowane przez Polskę, zmierza tranzytem do miejsc docelowych, tam gdzie jest potrzebne, ale nie rozlewa się dalej po polskich skupach i młynech. Takie było zamierzenie korytarzy solidarnościowych, które niestety zaczęły działać za późno, a zboże ukraińskiej jednak zdominowało nasz rynek. Prezydent Duda podziękował za reakcję rządu w tej sprawie i uruchomienie pomocy finansowej dla polskich rolników. Wielu rolników jednak nadal uważa, że polscy urzędnicy zareagowali zbyt późno, mimo jasnych sygnałów z branży, że na rynku pojawił się poważny problem.

Zatrzymać import mimo wszystko

- My chcemy pomagać Ukrainie, chcemy wesprzeć Ukrainę, chcemy wesprzeć też kraje, gdzie to zboże z Ukrainy jest bardzo potrzebne i oczekiwane. My go nie potrzebujemy. Wlewanie go na nasz rynek niszczy polski rynek, doprowadziło do załamania cen płodów rolnych w Polsce wiosną tego roku i na początku zimy. I to jest rzeczywiście sytuacja, która absolutnie nie może się powtórzyć, ona jest fatalna dla polskich rolników. I obowiązkiem polskich władz było to za wszelką cenę zatrzymać. Zrobiły to. (…) Uważam, że jest słuszną decyzją, że rząd polski utrzymał ten zakaz sprzedaży zboża ukraińskiego na polskim rynku. Natomiast uważam, że trzeba czynić absolutnie wszystko, żeby tranzyt był jak największy – mówił prezydent Duda.

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2023

Do tegorocznej rywalizacji przystąpiły grupy z czternastu województw a efekty misternie uplecionych  prac oceniała specjalnie do tego powołana Komisja Konkursowa. Jury pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej – Doradcy Prezydenta RP, etnograf, socjolog – wyłoniło trzech laureatów. To województwa: świętokrzyskie (I miejsce), małopolskie (II miejsce) i wielkopolskie (III miejsce). Województwo śląskie otrzymało zaś nagrodę wyróżnienia.

Zwyciężył wieniec uwity przez Józefę Bucką z Kostomłotów Drugich w gminie Miedziana Góra w województwie świętokrzyskim. Nagrodę wręczył Prezydent RP Andrzej Duda. Wieniec Pani Józefy zwyciężył wcześniej na dożynkach powiatowych w Rakowie, dwa tygodnie później uznano go za najlepszy na dożynkach wojewódzkich w Tokarni.


Zwyciężył wieniec uwity przez Józefę Bucką z Kostomłotów Drugich w gminie Miedziana Góra w województwie świętokrzyskim

- Wieńce dożynkowe autorstwa Józefy Buckiej zwyciężały wielokrotnie w konkursach powiatowych i wojewódzkich. W 2011 roku jej wieniec reprezentował województwo świętokrzyskie na dożynkach prezydenckich w Spale, gdzie zajął drugie miejsce. Trzy lata później jej wieniec zdobył tam pierwszą nagrodę. I tym razem wieniec przygotowany przez panią Józefę, zachwyca kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. To efekt żmudnej, czasochłonnej pracy, przyznaje artystka. – Tu się nie obliczy czasu, to długa praca. Sam wieniec robiłam około półtora miesiąca, najczęściej z rana, bo wtedy jest się wypoczętym, nie bolą ręce, ale bywało też, że robiłam go w nocy, przy świetle. Budziłam się z myślą, że coś jest nie tak, wstawałam i poprawiałam – wspomina swoją pracę pani Józefa. Wieńce pani Józefy Buckiej mają zwykle formę korony, którą zdobi krzyż. – To krzyż patriarchalny. Nie każdy zna ten krzyż, niektórzy mylą go z krzyżem prawosławnym, ale to jest nasz świętokrzyski krzyż. To symbol naszej świętokrzyskiej ziemi – mówi artystka. Zgodnie z tradycją wieniec dożynkowy powinien zawierać każde zboże, które rośnie na polskiej ziemi. – W moim wieńcu są wszystkie cztery zboża podstawowe: żyto, pszenica, jęczmień i owies, ale jest też proso, czy len. Z dodatków dominuje zatrwian i suchatki, które sama sieję, a w tym roku był ich urodzaj. Wieniec przyozdobiłam też miechunką, kaliną, dodałam miętę i ziele lawendy, bo chcę też trochę zapachu do niego przenieść. W wieńcu są również owoce – jabłka, winogrona, a przede wszystkim chleb, który jest umieszczony w kielichu, w środku wieńca – opowiada pani Józefa – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Kielcach.

 

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP

Tematem tegorocznego ogólnopolskiego konkursu były polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe. Organizatorem Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP jest Kancelaria Prezydenta RP. W III edycji wzięły udział 140 KGW z całego kraju.

Miejsce I: Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu (woj. pomorskie) w gminie Czarne

Miejsce I: Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu (woj. pomorskie) w gminie Czarne

Miejsce II: Koło Gospodyń Wiejskich „Na Obcasach” (woj. lubuskie)

Miejsce III: Koło Gospodyń Wiejskich w Zdowie „Borowianki” (woj. śląskie)Oprac. dkol na podst. gov.pl

Fot. KPRM Marek Borawski/prezydent.pl/Starostwo Powiatowe w Kielcach

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 13:29