Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Grunty w Raszewach nie dla rolników indywidualnych

Nadal nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia co do gruntów ornych w Raszewach, należących do ANR. Okoliczni rolniczy liczą na hektary z wyłączeń, a dotychczasowy dzierżawca broni prawa do przedłużenia umowy dzierżawy.

dr Piotr Łuczak23 sierpnia 2016, 17:19

W czerwcowym „top agrar Polska” pisaliśmy o tym, jak rolnicy z gminy Żerków i Kotlin (Wielkopolskie) chcą od Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), by dopilnowała udostępnienia dla nich 30% areału z wyłączeń z umowy dzierżawy Gospodarstwa Rolnego Raszewy sp. z o.o. Wspomniane gospodarstwo nie skorzystało z prawa wydzielenia 30% powierzchni na powiększenie gospodarstw indywidualnych, co oznacza, że posiadając ponad 2700 ha, do rolników powinno spłynąć ponad 800 ha gruntów.

Zdaniem rolników, Spółka nie przedłużyła umowy dzierżawy, która kończyła się w czerwcu 2015 roku. Nadal nie wiedzą, na jakiej podstawie gospodarstwo oddało grunty ANR na Parzewie, Podlesiu, Dobieszczynie, a obsiało oziminą pozostały areał. Rolnicy przypuszczają, że Spółka użytkuje te grunty bezumownie i pytają, czy będzie miała naliczoną karę w postaci pięciokrotności czynszu.

Spółka skarży ANR

Raszewska spółka wystąpiła z powództwem do sądu przeciwko OT ANR w Poznaniu, twierdząc, że ma prawo do przedłużenia umowy dzierżawy. Dlatego nie zdawała gruntów w ilościach, oczekiwanych przez rolników. Jak wynika z naszych najnowszych ustaleń, sąd oddalił powództwo – Spółka sprawę przegrała.

Dysponujemy pismem Wojciecha Perczaka, dyrektora OT ANR z Poznaniu do Wielkopolskiej Izby Rolniczej (kliknij tutaj), w którym informuje m.in., że „Agencja nie ogłasza na stronie internetowej postanowień wydanych przez Sądy. Natomiast w sprawie użytkowania gruntów przez Gospodarstwo Rolne Raszewy sp. z o.o., tzw. Kompleksu rolnego Raszewy, zostało wydane postanowienie sądowe, które nie jest prawomocne.”

Prawdopodobnie raszewska Spółka zamierza wnieść apelację i nadal walczyć o prawo do kontynuacji dzierżawy.
Opr. płPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)