Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Grzebowisko padłego na ptasią grypę drobiu ma powstać w Lipowcu Kościelnym. Mieszkańcy protestują

Obrazek

Niemal 5 mln sztuk drobiu zostało zutylizowane na terenie powiatów mławskiego i żuromińskiego w związku z grypą ptaków. Ze względu na fakt, że padłych zwierząt nie ma gdzie wywozić, podjęto decyzję o powstaniu grzebowiska w Lipowcu Kościelnym. Działaniu sprzeciwiają się mieszkańcy.

Dominika Mulak26 kwietnia 2021, 15:54
Zgodę na utworzenie grzebowiska w Lipowcu Kościelnym wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie. Mieszkańcy oraz władze gminy kategorycznie sprzeciwiają się temu działaniu, ponieważ miliony padłych sztuk ma zostać zakopane w okolicach ich domów.

–  Grzebowisko powstaje blisko domów – podkreśla wójt Lipowca Kościelnego na antenie Radia Dla Ciebie. – Najbliższe zabudowanie jest w okolicach 100 metrów. Jest to w otulinie 200 metrów od tablicy kończącej Lipowiec i od ujęcia wody to 400 metrów – tłumaczy.

Lipowczanie od czwartku blokują drogę i wjazd na działkę, na której miałoby powstać grzebowisko padłego na HPAI drobiu.

– Mieszkańcy są zdeterminowani i nie odpuszczą – mówi wójt Jarosław Groschorski. Jak podaje, mieszkańcy protestują, stworzyli nawet listę dyżurów. W nocy, ze środy na czwartek, zmieniali się co kilka godzin, tak aby nie postępowały prace w kierunku uruchomienia grzebowiska.

Z kolei Powiatowy Lekarz Weterynarii, Roman Domański w rozmowie z Radiem dla Ciebie przyznał, że nie ma innej alternatywy.

– Na razie żadnej alternatywy nie przewiduję. Czekamy na decyzje z Warszawy (decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – red.). Rozumiem protesty mieszkańców, ale niestety coś z tym trzeba zrobić – zaznaczył.

Grzebowisko jest potrzebne, ponieważ zakłady utylizacyjne z powodu ogromnej ilości padłego drobiu nie nadążają z pracą, nie mają wystarczających mocy przerobowych. Jak podaje Radio 7, pierwsza zaproponowana lokalizacja grzebowiska to Sarnowo w powiecie żuromińskim. Służby weterynaryjne zrezygnowały jednak z tego pomysłu ze względu na sprzeciw mieszkańców.

Mieszkańcy Lipowca Kościelnego zapowiadają, że póki nie będzie oficjalnej decyzji na piśmie o odstąpieniu od budowy grzebowiska w okolicach ich domów, nie przerwą protestów i blokady drogi.

Źródło: Radio 7, Rado Dla Ciebie

Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy