Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Mandaty za jazdę kombajnem po drodze publicznej. KRIR wnioskuje o zmianę przepisów

Obrazek

Krajowa Rada Izb Rolniczych   wystosowała do Ministerstwa Infrastruktury i Komendy Głównej Policji pismo w sprawie szerokości kombajnów podczas przejazdów przez drogi publiczne. Dziś rolnik może dostać za to mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł!

Karol Pomeranek18 lipca 2022, 16:52

Kwoty mandatów niebotycznie w górę

Jak przed dwoma laty informowaliśmy w artykule „Jaki mandat za jazdę kombajnem z hederem z przodu drogą publiczną?”, według obowiązującego wtedy i obecnie prawa, kombajnem z hederem z przodu można jeździć wyłącznie podczas wykonywania prac na polu. Tym samym więc rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. 

Przed dwoma laty za to wykroczenie drogowe groził mandat w wysokości do 500 złotych. Teraz jest niestety drożej, dużo drożej. W myśl znowelizowanego taryfikatora, mandat nałożony przez policję może w tym przypadku wynieść nawet 5 000 złotych! Jeżeli zaś sprawa trafiłaby do sądu, ten może nałożyć na zainteresowanego maksymalną karę w wysokości aż 30 000 zł!

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje

O pilną zmianę przepisów w tym zakresie zaapelowała do ministra infrastruktury Krajowa Rada Izb Rolniczych. 

– W związku z rozpoczętym sezonem żniw, wielu rolników używa kombajnów do zbioru swoich plonów, których warunki techniczne nie pozwalają na odłączenie zestawu żniwnego, co powoduje, że maszyny mogą przekraczać szerokość 3 metrów – czytamy. – Wobec nowego taryfikatora mandatów, za przejazd taką maszyną przez drogę publiczną, policja może nałożyć na rolnika mandat w wysokości 5 000 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, to maksymalna kara może wynieść 30 000 złotych.

KRIR jednocześnie zwraca się z wnioskiem do ministra o zmianę przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, tak aby maszyny, których odłączenie i przyłączenie zespołu żniwnego na polu jest niemożliwe, mogły przejechać przez drogę publiczną, aby dokonać zbioru.

W podobnym piśmie do Komendanta Głównego Policji Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje z kolei, aby nie nakładano mandatów na rolników w tej sprawie, a stosowano jedynie pouczenie, ponieważ takie obciążenie dla rolników będzie zbyt dotkliwe i niemożliwe do realizacji.

autor: Karol Pomeranek
fot. Beba

Wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych do Ministerstwa Infrastruktury

Wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych do komendanta głownego policji


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)