Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jaki mandat za jazdę kombajnem z hederem z przodu drogą publiczną?

Obrazek

Według obowiązującego prawa, kombajnem z hederem z przodu można jeździć wyłącznie podczas wykonywania prac na polu. Często jednak o tym zapominamy i biorąc pod uwagę upały, natłok obowiązków, bądź sam fakt, że mieszkamy tuż za rogiem poruszamy się w ten sposób po drodze publicznej. Przypominamy, jaki mandat grozi za takie postępowanie.

Dominika Mulak24 lipca 2020, 14:05

Rozpoczęły się żniwa, więc i kombajnów na drodze przybyło, a co za tym idzie również wypadków. Podczas prac polowych każda minuta się liczy, więc często świadomie rezygnujemy z demontażu hedera na czas dojechania drogą publiczną do pól. Niestety takie zachowanie może mieć przykre konsekwencje zarówno dla nas, jak i innych uczestników ruchu. Przypominamy, jaki mandat grozi za jazdę z nieodpiętym hederem.


Ile za wykroczenie?

Policja uczula, że prowadzących maszyny rolnicze również obowiązują zasady ruchu drogowego. Rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. W przeciwnym wypadku kombajnista popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że kombajn powyżej trzech metrów (a do 3,5) szerokości, który chce pokonać odcinek drogi publicznej, musi posiadać zezwolenie na poruszanie się po niej.

Tego typu zezwolenia są wydawane przez starostów właściwych dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub miejsca rozpoczęcia przejazdu, w terminie 3 dni od złożenia wniosku.

Źródło: www.pomorska.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)