Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak realnie włączyć rolników w produkcję energii z OZE? Na drodze wiele barier

Obrazek

Wśród rządzących jest wola, aby rolnicy włączyli się w produkcję energii odnawialnej i jednocześnie przyczynili się do poprawy krajowego bilansu energetycznego. Niestety, od chęci do realizacji prowadzi kręta droga. O barierach rozmawialiśmy z byłym ministrem rolnictwa Arturem Balazsem podczas konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” organizowanej corocznie przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP).

Dominika Mulak30 października 2022, 18:43
Karol Bujoczek: Sporo dyskutowaliśmy o tym, jak włączyć rolnictwo w produkcję energii odnawialnej. Panie Ministrze, jakie są realne szanse, aby rolnicy mogli włączyć się w produkcję energii i poprawę bilansu energetycznego?

Artur Balazs: Potencjał po stronie rolników jest olbrzymi i niewyobrażalny. Natomiast jednocześnie dystans między Polską a innymi europejskimi krajami również jest niewyobrażalny i olbrzymi. Niemcy mają ok. 9 tys. biogazowni, my mamy ich 300. A jeszcze jak dyskutowaliśmy na sali, ci którzy produkują biogaz mają olbrzymie problemy z jego sprzedażą i wprowadzeniem do sieci.

Karol Bujoczek: Dyskusja pokazała, jaka jest różnica między tym co słyszymy z ław rządowych, że mamy produkować energię odnawialną, a rzeczywistością. Finalnie okazuje się, że lokalnie spółki energetyczne nie są gotowe przyłączać nowych instalacji do sieci...

Artur Balazs: Spółki energetyczne w zasadzie nie tyle, że nie są gotowe, ale wykazują olbrzymią niechęć w zakresie dopuszczenia do sieci produkcji poza pewnym zmonopolizowanym układem. I to jest główny problem. Tak jak mówiłem potencjał jest niewyobrażalny i jakaś taka wola, która spowodowałaby, że bariery prawne ustaną - bo też one są problemem, ze względu na ograniczanie procedury inwestycji - wiele by zmieniła.

Jakie bariery jeszcze stoją na przeszkodzie? Zachęcam do obejrzenia całego wywiadu!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)