Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak wiceszef KE Frans Timmermans przekonywał europosłów do Europejskiego Zielonego Ładu

Obrazek

Komisarz Frans Timmermans prowadził „bezprecedensowe” prywatne rozmowy z posłami do Parlamentu Europejskiego, aby zdobyć poparcie dla flagowych projektów Europejskiego Zielonego Ładu - informuje serwis Euractive. Zdaniem europosłów, którzy brali udział w tych rozmowach był to zwykły …szantaż.

wk25 maja 2023, 06:00

Europosłowie poinformowali serwis Euractiv, że gabinety wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i komisarza ds. środowiska Virginijusa Sinkevičiusa odbywały indywidualne spotkania z europosłami, aby przekonać ich do inicjatyw ustawodawczych KE dotyczących ograniczenia stosowania pestycydów (SUR) i odbudowie zasobów przyrodniczych. 

Spotkania, które odbyły się w tygodniu plenarnym 8-11 maja, są następstwem decyzji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPP) o odrzuceniu dwóch kluczowych propozycji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu:

  • rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów ( SUR - Sustainable Use of Pesticides Regulation ) oraz
  • aktu prawnego o odtwarzaniu przyrody (NRL- Nature Restoration Law).

Kontrowersyjna, ale ambitna propozycja SUR ma na celu zmniejszenie stosowania pestycydów i ryzyka związanego z nimi o połowę do 2030 r., podczas gdy NRL ma na celu przywrócenie zdegradowanych ekosystemów UE. Razem tworzą one fundament sztandarowej strategii „Od pola do stołu”.


Seria spotkań Fransa Timmermansa z europosłami

Przedstawiciel gabinetu F. Timmermansa, z którym skontaktował się EURACTIV, potwierdzili, że spotkania faktycznie się odbyły, głównie z samym wiceprzewodniczącym oraz szeregiem posłów do PE i ich personelem, i miały na celu „przeanalizowanie ich obaw i wyjaśnienie charakteru propozycja renowacji”.

Podczas niedawnego spotkania Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego (AGRI) wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans sam przyznał się do omawiania szczegółów z „kilkoma indywidualnymi posłami do PE”.

Brudna gra Komisji Europejskiej?

Jedną z nich była szwedzka liberalna eurodeputowana Emma Wiesner, która zasiada w Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego. Wiesnera nazwała spotkania „brudną grą” ze strony Komisji Europejskiej.

- Te spotkania wykraczają poza rolę Komisji Europejskiej jako urzędnika służby cywilnej – powiedziała Euractiv, nazywając zachowanie KE  „bezprecedensowym” i „nieprofesjonalnym”.

E. Wiesner ujawniła, że członkowie gabinetu F. Timmermansa grozili wstrzymaniem aktu prawnego dotyczącego nowych technik genomicznych (NGT)  jeśli europosłowie nie poprą propozycji SUR i NRL.

Inny eurodeputowany, który wolał pozostać anonimowy, potwierdził EURACTIV, że spotkał się również z członkami gabinetu F. Timmermansa na ten sam temat, dodając, że spotkania odbyły się większą liczbą posłów do PE. - Komisja Europejska odchodzi od trybu przekonywania do trybu szantażu – powiedział EURACTIV, dodając, że spotkania były „negatywnie oceniane” przez wielu parlamentarzystów.

- Komisja powinna odrobić swoją pracę domową i przede wszystkim przedstawić solidne prawodawstwo, zamiast uciekać się do technik szantażu. Tymczasem KE przeforsować przepisy raczej szybko niż poprawnie - dodała eurodeputowana Emma Wiesner.

Europejska Partia Ludowa krytykuje Fransa Timmermansa

Działania Timmermansa zostały ostro skrytykowane przez Herberta Dorfmanna, koordynatora ds. rolnictwa w Europejskiej Partii Ludowej, który porównał je do „wymuszenia”.

- Parlament Europejski nie jest dzieckiem, któremu można mówić, że albo jest grzeczny, albo nie dam mu się ci cukierka – powiedział Herberta Dorfmanna.

wk
Źródło: Euractiv
Fot. KE


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)