StoryEditor

Komunikat IUNiG: Susza w rzepaku, rzepiku i zbożach jarych

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał kolejny komunikat dotyczący Krajowego Bilansu Wodnego (KBW). W okresie od 11 maja do 10 lipca br. suszę odnotowano tylko w uprawach rzepaku i rzepiku oraz wśród zbóż jarych.
17.07.2016., 11:07h

W piątym okresie raportowania wartości KBW, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne. Jak informuje IUNG, susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym jest zdecydowanie mniejsza, występuje na mniejszym obszarze niż 10 dni temu. Ubyło też upraw, których plony będą niższe o 20% z powodu suszy na obszarze gminy w tym roku w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Z raportu IUNG wynika, że w obecnym okresie susza występuje w 242 gminach (9,8% gmin kraju) na powierzchni 2,5% gruntów ornych w 8 województwach.

 W okresie sześciodekadowym od 11 maja do 10 lipca 2016 r. wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą których wyznaczana jest susza, są wyższe średnio o 17 mm w stosunku do poprzedniego okresu.

Susza nadal występuje wśród rzepaku i rzepiku, odnotowano ją w ośmiu województwach Polski (wielkopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i podkarpackim) w 242 gminach. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpiło zwiększenie zagrożenia suszą dla tej uprawy o 218 gmin. Występuje ona w 9,77% gmin kraju.

Tak jak w poprzednich okresach sześciodekadowych, susza nadal występuje wśród upraw zbóż jarych. Odnotowano ją w pięciu województwach Polski (wielkopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim i lubelskim) w 100 gminach. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpiło zmniejszenie zagrożenia suszą o pięć województw, o 328 gmin. Susza występuje w 4,04% gmin kraju.

Jak informuje IUNG, pierwsza dekada lipca charakteryzowała się małym zróżnicowaniem temperatury powietrza, nieco chłodniej było na północy kraju od 16 do 17,5 st. C. W Polsce środkowej i południowej było cieplej od 17,5 do 18,5 st. C. W lipcu na północy kraju wystąpiły bardzo duże opady wynoszące od 40 do ponad 100 mm, na północnym-wschodzie były nieco mniejsze od 40 do 60 mm. Na przeważającej powierzchni Polski opady wynosiły od 10 do 40 mm.

oprac. bcz na podstawie IUNG-PIB w Puławach

Grafika: IUNG Puławy

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 19:35