Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Koniec z paliwem w beczkach? Uwaga na nowe przepisy!

18.03.2017

Drukuj

Koniec z paliwem w beczkach? Uwaga na nowe przepisy!

Artykuł dostępny

Ministerstwa nabrały wody w usta

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie. Napisaliśmy do Ministerstwa Rozwoju, które przejęło dawne kompetencje resortu gospodarki, ale stamtąd odesłano nas do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Energii. MRiRW nic nie wie na ten temat, a z resortu energii nie otrzymaliśmy dotąd żadnej odpowiedzi, dotyczącej planowanych zmian. Podajemy zatem aktualny stan prawny.

r e k l a m aOkazuje się, że eksploatacja zbiorników na paliwa podlega ogólnym zasadom i przepisom prawa w zakresie prawa budowlanego, dozoru technicznego, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska - zgodnie z istniejącymi w powyższych zakresach regulacjami prawnymi. Nakłada się tu kilka ustaw i rozporządzeń autorstwa resortów: rozwoju, energii, spraw wewnętrznych i administracji oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo od 1 stycznia 2017 r.

Z tego gąszczu aktów prawnych wynika, iż rolnik powinien od 1 stycznia 2017 roku przechowywać paliwo rolnicze w szczelnych, atestowanych zbiornikach. Potwierdzają to przedstawiciele firm handlujących hurtowo paliwem, z którymi rozmawialiśmy. Właściciel jednej z nich powiedział nam, że jeżeli rolnik nie ma w gospodarstwie atestowanego zbiornika na paliwo, to olej napędowy rozlewany jest do wszystkich ciągników, ładowarek teleskopowych i kombajnów na podwórku. Jego zdaniem, karę może otrzymać zarówno dostawca paliwa, który rozładuje je do beczki/zbiornika bez atestu, jak też i rolnik, który w takim zbiorniku je przechowuje.

Rejestracja zakupu paliwa w Internecie

Z informacji, które uzyskaliśmy od firm zajmujących się sprzedażą rolnikom oleju napędowego wynika, że najprawdopodobniej od 1 kwietnia br. przybędzie także biurokracji w zakresie dostaw paliwa do gospodarstw rolnych.

Sprzedaż paliwa rolnikowi firmy będą musiały zgłaszać odpowiednim organom kontrolnym (najprawdpopdobniej Krajowej Administracji Skarbowej) za pośrednictwem specjalnego formularza internetowego, a rolnik – po otrzymaniu dostawy – będzie musiał ten fakt w tym samym formularzu potwierdzić.

Dystrybutorzy paliw straszą też, że zarówno kupujący, jak i sprzedający będą musieli podczas transakcji wypełniać dodatkowe formularze ręcznie. Wszystkie te działania mają być uzasadnione potrzebą większej sprzedaży paliw płynnych w celu wyeliminowania szarej strefy oraz uszczelnienia podatku VAT od zakupu/sprzedaży paliwa.

Będziemy Państwa informować na bieżąco o nowych faktach w tym temacie na www.topagrar.pl.    bcz

Fot. Czekała

Polecane dla Ciebie:

article icon

Początek negocjacji w Luksemburgu, czyli bój o Wspólną Politykę Rolną

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii