StoryEditor

Aport składników majątkowych - jak uniknąć podatku VAT?

Nasz Czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne i równocześnie działaność usługową. W tym roku zamierza utworzyć grupę producentów zbóż i rzepaku jako spółkę z o.o. W jaki sposób wnieść do niej kilka maszyn, tak aby uniknąć podatku VAT od takiego aportu?
29.03.2024., 09:15h

Aport składników majątkowych

Pytanie Czytelnika: Prowadzę duże gospodarstwo rolne i równocześnie działalność usługową w zakresie suszenia i przechowania zbóż i rzepaku. W 2024 r. zamierzamy utworzyć grupę producentów zbóż i rzepaku jako spółkę z o.o. Chciałbym wnieść do spółki kilka maszyn, m.in. suszarnię i silosy. W jaki sposób to przeprowadzić, aby uniknąć podatku VAT od takiego aportu?

Zobacz także: Pośrednik nie zapłacił za zboże - czy jest szansa na wyegzekwowanie pieniędzy?

Czytelnik nie sprecyzował, czy chce wnieść aportem całe swoje przedsiębiorstwo, czy tylko wybrane części składowe przedsiębiorstwa. W przypadku wniesienia aportem do spółki prawa handlowego całej firmy (działalności gospodarczej) taka operacja korzysta ze zwolnienia z VAT, a właściwie jest poza ustawą o VAT, na podstawie art. 6 ust. 1 jako przedsiębiorstwo prowadzące bilans.

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 14:51