Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Łatwiejszy handel polskimi ziemniakami

18.05.2017

Drukuj

Łatwiejszy handel polskimi ziemniakami

Artykuł dostępny

MRiRW wystąpiło z inicjatywą wprowadzenia zmian dotychczasowych zasad wysyłki ziemniaków z Polski na rynki innych państw członkowskich UE. W wyniku przeprowadzonych negocjacji na forum unijnym uzyskano aprobatę ws. uproszczeń dotychczasowych zasad wysyłki polskich ziemniaków do krajów unijnych. Są one zawarte w Rozporządzeniu MRiRW z dnia 27. kwietnia 2017 r. i obejmują, m.in.

r e k l a m a  • możliwość wysyłania bulw ziemniaków bez konieczności ich badania, jeżeli pochodzą one z gospodarstwa uznanego przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za miejsce produkcji wolne od bakterii Cms
  • w przypadku wysyłki ziemniaków do innych państw członkowskich na dotychczasowych zasadach, pobieranie do badań na obecność bakterii Cms prób wielkości 200 szt. bulw, a nie jak do tej pory 400 szt. z każdych 25 t. Zasada ta o połowę ograniczy koszt badań;
  • odstąpienie od obowiązku plombowania środka transportu, którym wysyłane są z Polski ziemniaki.
Gospodarstwa, które obecnie spełniają wymogi miejsca produkcji wolnego od bakterii Cms powinny ubiegać się o oficjalne uzyskanie takiego statusu. Dokument ten usprawni i uprości dalszą procedurę obrotu ziemniakami przez rolników, nie tylko na rynkach krajowych.
Źródło: MRiRW
(bie)

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wszystkie wojny Ameryki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii