StoryEditor

Bakterioza pierścieniowa - co z wypłaceniem dotacji za zlikwidowanie bulw?

Bakterioza pierścieniowa to choroba kwarantannowa i zmora producentów ziemniaka – szczególnie sadzeniaka. Temat znowu wraca jak bumerang, a to za sprawą zamieszania z wypłacaniem dotacji do zlikwidowanych bulw porażonych przez chorobę.
18.02.2024., 08:30h

Bakterioza pierścieniowa ziemniaka od lat występuje w Polsce, w ostatnim czasie jedynie w formie latentnej, tj. nie wykazując objawów na bulwach ani na roślinach. Jest chorobą kwarantannową, co oznacza, że dotyczą jej surowe przepisy w przypadku jej wykrycia w partii ziemniaków (zarówno sadzeniaków, jak i ziemniaków przemysłowych) i poważne konsekwencje dla całego gospodarstwa.

Zobacz także: Trudny sezon przechowalniczy dla ziemniaków

Brak jest skutecznych metod zwalczania bakterii w roślinach i bulwach ziemniaka. Zasadniczym sposobem rozprzestrzeniania się bakterii jest ich przenoszenie wraz z bulwami ziemniaków, zwłaszcza przeznaczonymi do sadzenia, także z glebą i śluzem oraz na workach, środkach transportu, maszynach rolniczych. Dlatego oprócz zakazu sadzenia porażonych sadzeniaków i ich utylizacji, czyści i dezynfekuje się maszyny, urządzenia, narzędzia, środki transportu i inny sprzęt, który miał kontakt z porażonym materiałem roślinnym oraz przechowalnie, w których składowano taki materiał.

Na porażonym polu przez co najmniej trzy sezony uprawy następujące po wykryciu, nie uprawia się roślin żywicielskich bakterii oraz usuwa samosiewy ziemniaka. Największe znaczenie przy ograniczeniu występowania patogenu ma sadzenie zdrowego materiału rozmnożeniowego.

image

Seminarium ziemniaczane: zastrzyk wiedzy nie tylko dla profesjonalistów

Porażone bulwy nie mogą być wysadzane. Możliwe jest przeznaczenie porażonego materiału do przerobu przemysłowego, np. do produkcji biogazu, spirytusu, na paszę dla zwierząt po parowaniu, ukiszeniu. Można sobie wyobrazić, jak ogromna jest to strata, tym bardziej że koszty produkcji ziemniaka przemysłowego przekraczają znacznie 20 tys. zł/ha, a sadzeniaka są nawet dwukrotnie wyższe!

Producentom sadzeniaków ziemniaka w gospodarstwach, w których kontrola PIORiN stwierdzi wystąpienie bakteriozy pierścieniowej przysługuje dotacja (rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 29 lipca 2015 r. DzU z 2015 r., poz. 1170 ze zm.), na pokrycie różnicy między kwotą, jaką mogliby uzyskać ze sprzedaży bulw ziemniaka jako materiału siewnego a kwotą uzyskaną ze sprzedaży tych bulw z przeznaczeniem innym niż jako kwalifikat.

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 16:19