Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Łukaszenka zbuduje port w Petersburgu: będzie transportować nawozy

Obrazek

18 lutego w Moskwie odbyło się spotkanie prezydentów Białorusi i Rosji, w wyniku którego Aleksander Łukaszenka poinformował dziennikarzy o budowie własnego portu pod Petersburgiem w celu wywozu białoruskiego nawozu potasowego.

 
27 lutego 2022, 14:36

- Z naruszeniem umów międzynarodowych zamknięto te drogi i ścieżki, porty, w których pracowaliśmy. Nie można tak: jeśli kraj nie ma dostępu do morza, nikt [państwa] nie ma prawa zamknąć tej drogi, jeśli mają dostęp do morza. To naruszenie. Prezydent Rosji wydał rozkaz, abyśmy pod Petersburgiem mogli zbudować swój port i przeładować tam miliony ton ładunków – powiedział Aleksander Łukaszenka. - Przy mnie wydano rozkazy, aby natychmiast rozpocząć budowę.

Prezydent Białorusi powiedział także, że nie wróci do tranzytu towarów przez terytorium Ukrainy i Litwy, które wcześniej wprowadziły swoje ograniczenia wobec Mińska.

- Jeśli już wyjedziemy z Ukrainy, Litwy, która w 30% utworzyła swój budżet dzięki naszemu tranzytowi, nie wrócimy tam, ale przetrwamy – podkreślił szef państwa.

Wcześniej na początku lutego tego roku rosyjski poseł Boris Gryzlov w Mińsku powiedział, że białoruskie towary będą mogły być eksportowane przez rosyjskie porty zamiast litewskich już w tym roku.

Sankcje przyczynią się do zacieśnienia partnerstwa Białorusi i Rosji

Prezydent Białorusi jest przekonany, że kraje zachodnie będą nadal próbować naciskać na Białoruś i Rosję w każdy możliwy sposób i szukać powodu do wojny gospodarczej. - Bez względu na sytuację, sankcje są momentem możliwości. A najważniejsze jest zastąpienie importu. I tak wyjdziemy z tej sytuacji nawet z najbardziej wrażliwych dla nas Białorusinów, a przede wszystkim Rosjan, najdoskonalszych i najpoważniejszych technologii. Umiemy robić wszystko – twierdzi Łukaszenka.

Krótkie przypomnienie wydarzeń

Biełaruśkalij to białoruskie przedsiębiorstwo-producent nawozów potasowych, które we Wspólnocie Niepodległych Państw zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości produkcji. W 2020 roku po wyborach prezydenckich Białoruś stała się jednym z ośrodków strajków, w wyniku których z pracy zwolniono 49 osób.

W 2021 roku Unia Europejska nałożyła na Białoruś sankcje sektorowe, w tym zakaz handlu i tranzytu niektórych rodzajów nawozów potasowych. W sierpniu 2021 roku Stany Zjednoczone dodały białoruskie przedsiębiorstwo do listy wyznaczonych obywateli i osób zablokowanych, po czym Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych wpisał Biełaruśkalij na listę SDN.

W styczniu 2022 rząd Litwy ogłosił rozwiązanie umowy z Białorusią na przewozy z dniem 1 lutego 2022. Jednocześnie norweska firma Yara ogłosiła decyzję o rezygnacji z zawartej w ubiegłym roku pięcioletniej umowy. Warto powiedzieć, że Yara stanowiła 10-15% produkcji białoruskiego koncernu, czyli w ekwiwalencie pieniężnym to kilkaset milionów dolarów.

Fot. Envato elementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)