Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Mają zacięcie i pasję, ale czy będą pracować w rolnictwie? Młodzi o swojej przyszłości

 

Młodzi bez wątpienia mają w sobie wiele pasji, a bez niej nie ma powodzenia w rolnictwie. Tłumy, które przybyły na Dzień Młodego Rolnika, dają nadzieję, że młodemu pokoleniu dalsze losy rolnictwa nie są obojętne.

 

 

Dominika Mulak30 stycznia 2023, 10:25

Blisko 900 uczniów ze szkół rolniczych z całej Polski przyjechało 13 stycznia do Poznania, by wziąć udział w Dniu Młodego Rolnika, organizowanym podczas targów Polagra Premiery 2023.

– Korzystając z tego, że w tym roku są targi Polagra Premiery w Poznaniu, zaprosiliśmy już w listopadzie szkoły do udziału w dzisiejszym wydarzeniu. Zapewniliśmy im dojazd, aprowizację, a także program pod młodzież. Jednym z głównych tematów jest rolnictwo XXI wieku, a więc rolnictwo precyzyjne, robotyka czy automatyka, ponieważ za 10–15 lat te zagadnienia będą obowiązywały w programie nauczania – mówił podczas Dnia Młodego Rolnika Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która wspólnie z MTP była organizatorem tego wydarzenia. Podkreślił, że w samej Wielkopolsce jest 48 placówek, w których prowadzone jest kształcenie właśnie w zawodach rolniczych.


Przede wszystkim pasja

– Nowoczesne technologie wchodzą coraz bardziej w nasze rolnictwo i być może za parę lat będziemy tylko i wyłącznie zarządzającymi w gospodarstwach, a nie rolnikami, pracującymi fizycznie – przekonywał Bartosz Banaszak, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby w Jarocinie i jednocześnie członek Rady do spraw Młodych Rolników przy KRIR. Z kolei Rafał Mładanowicz, który pełni funkcję przewodniczącego w Radzie do spraw Młodych Rolników, podkreślał, że bez pasji i miłości do rolnictwa nie ma powodzenia w tej branży.

W rozwijaniu pasji bez wątpienia mogą pomóc praktyki.

– Już od 27 lat organizujemy praktyki dla młodzieży szkół rolniczych z całej Polski. Podczas szukania najbardziej przodującego regionu rolnictwa europejskiego, który klimatycznie zbliżony jest do naszego, padło na Dolną Saksonię. To tam ci, którzy widzą swoją przyszłość na gospodarstwie rolnym lub w firmach z otoczenia rolnictwa, nabywają umiejętności – mówili przedstawiciele Towarzystwa Umiejętności Społecznych.\


Strona merytoryczna

Młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji prof. Tomasza Piechoty nt. uprawy w warunkach zmieniającego się klimatu. Jego zdaniem, uprawa konserwująca, która polega na pozostawieniu min. 30% resztek pożniwnych i ścierniska na powierzchni gleby oraz rezygnacja z pługa, są kluczowe, aby utrzymać dobrą strukturę gleby.

Z kolei Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska mówił o robotach w rolnictwie. Przedstawił m.in. autonomicznego robota Agri Jacobus do laserowego zwalczania chwastów.

– Wszyscy absolwenci szkół średnich rolnikami nie będą, ale tam, gdzie macie szansę przejąć gospodarstwa, zróbcie to. Rolnik to piękny zawód, ale nie z przymusu, tylko z wyboru. Ludzie zawsze jeść będą – podsumował Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.


Dzień z życia młodego rolnika

Podczas Dnia Młodego Rolnika Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Grupą Międzynarodowych Targów Poznańskich rozstrzygnęła konkurs "Dzień z życia młodego rolnika". Młodzież miała za zadanie zobrazować powyższe hasło w dowolnej formie, np. filmu, prezentacji, sesji zdjęciowej, pracy plastycznej, opowiadania, listu, czy wiersza. Spośród 17 uczestników wyłoniono finałową trójkę. Pierwsze miejsce zajął Franciszek Szostak z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. M. Drzymały w Brzostowie. Na drugim uplasował się Patryk Gabryelczyk z Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu. Natomiast trzecie zajął Kacper Szafraniak również z Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu. Gratulujemy!


Jakie plany na przyszłość?

Podczas Dnia Młodego Rolnika podpytaliśmy młodzież, gdzie widzą siebie za 10 lat. Dla większości rolnictwo jest pasją, ale czy wiążą swoją przyszłość z tą branżą? Sami zobaczcie!Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)