Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Minister Puda: o likwidacji dużych ferm zdecyduje sam rynek

Czy duże fermy powinny być likwidowane? Według ministra Grzegorza Pudy o tym zdecyduje sam rynek.

Kamila Szałaj13 lipca 2021, 12:54
W nowej perspektywie finansowej WPR wspierane mają być głównie małe i średnie gospodarstwa. Zapowiadał to już wielokrotnie komisarz Janusz Wojciechowski, a także minister rolnictwa Grzegorz Puda. A co stanie się z masowymi hodowlami czy przetwórstwem? 

Minister Puda pytany dziś na antenie Polskiego Radia 24 o to, czy duże fermy powinny być likwidowane odpowiedział, że o tym zdecyduje sam rynek.

- Nie mówiłbym o likwidacji, ale raczej o zmianie. Wiele osób utrzymuje się z tego typu działalności. Te duże gospodarstwa towarowe również są bardzo dużą częścią polskiego eksportu. W związku z tym musimy być bardzo mocno nastawieni na to, aby klientów, konsumentów uświadamiać, z jakiego rodzaju produkcji dany produkt pochodzi – powiedział minister.

Duzi "jakoś sobie w Polsce radzą"

 
Zaznaczył, że po raz pierwszy w historii kierunek KE jest zgodny z kierunkiem rozwoju Polski, czyli wspierania jednak tych małych i średnich gospodarstw. 

- Oczywiście dużym będziemy pomagać - są różnego typu zapowiedzi dotyczące wielkotowarowych gospodarstw, ale my jednak z tą pomocą wychodzimy do małych i średnich – wyjaśnił minister na antenie Polskiego Radia 24. 

Ocenił, że „duże przedsiębiorstwa rolne, duzi biznesmeni jakoś sobie w Polsce radzą".

Oscypki nad morzem, czyli zmiany w RHD


Minister Puda zapowiedział także uwolnienie rolniczego handlu detalicznego.

- To ten mechanizm, który będzie pozwalał rolnikom, na to by oprócz produkcji mogli także przetwarzać i sprzedawać - wyjaśnił. Zaznaczył, że na razie handel jest ograniczony.

- Chodzi więc o to, by przykładowy rolnik z Podhala, który produkuje oscypki mógł je zawieźć też nad morze i tam je sprzedać. Jeżeli jest tam klient, który chce zakupić oscypki, nie widzę powodu, by to ograniczać, by rolnicy musieli sprzedawać wyłącznie wokół swojego gospodarstwa, w najbliższym sąsiedztwie - powiedział minister.

oprac. ksz, fot. MRiRW


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)