Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Niewielki wzrost cen jabłek

Obrazek

Ceny skupu jabłek przemysłowych na Mazowszu przekroczyły 30 groszy za kilogram i – zdaniem sadowników – taki poziom powinien się utrzymać. Jabłka konsumpcyjne wciąż są bardzo tanie.

7 listopada 2016, 11:03

Sezon powoli się kończy, a sadownicy na pewno nie będą go wspominać dobrze. Ceny skupu jabłek przemysłowych przez dłuższy czas oscylowały wokół 20 gr/kg. W żaden sposób nie mogło zapewnić to zwrotu kosztów produkcji oraz zapewnić producentom zysku.

Szacunki zbiorów a ceny

Przetwórcy od początku sezonu tłumaczyli, że tak niskie ceny nie są żadną zmową cenową, ale normalną reakcją rynkową na nadpodaż owoców na europejskim i światowym rynku. Dopiero ostatnio ceny wzrosły i przekroczyły nawet poziom 30 gr/kg.

Przetwórcy przeliczyli się szacując wysokość zbiorów. Jabłek nie ma tak dużo jak twierdzili – komentuje Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP. 

Szansę na odrobienie strat finansowych, niestety, już nie ma. A te będą duże zwłaszcza, że ceny skupu jabłek konsumpcyjnych są również bardzo niskie. – Za jabłka konsumpcyjne otrzymujemy od 40 do 80 groszy za kilogram. To znacznie poniżej oczekiwań – mówi Mirosław Maliszewski.

Niski limit z KE

Sadownicy liczyli też na pomoc w postaci unijnego programu wycofywania owoców. Ale, niestety, i tu czekało ich spore rozczarowanie. Komisja Europejska zaproponowała, bowiem, aby w przyszłym roku limit wycofywanych owoców wyniósł zaledwie 90 tys. ton. jabłek. W poprzednich sezonach było to 300 tys. ton.

– Nic nie wskazuje, aby Komisja Europejska zmieniła zdanie. Oznacza to, że zostaniemy z limitem znacznie mniejszym niż w poprzednich latach – podsumowuje prezes Maliszewski. wk

Fot. WójcikNewsletter rynkowy

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)