Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Close

Advertisement

Portal partner

Niewielki wzrost cen jabłek

07.11.2016

Print

Niewielki wzrost cen jabłek

Advertisement

Sezon powoli się kończy, a sadownicy na pewno nie będą go wspominać dobrze. Ceny skupu jabłek przemysłowych przez dłuższy czas oscylowały wokół 20 gr/kg. W żaden sposób nie mogło zapewnić to zwrotu kosztów produkcji oraz zapewnić producentom zysku.

Szacunki zbiorów a ceny

Przetwórcy od początku sezonu tłumaczyli, że tak niskie ceny nie są żadną zmową cenową, ale normalną reakcją rynkową na nadpodaż owoców na europejskim i światowym rynku. Dopiero ostatnio ceny wzrosły i przekroczyły nawet poziom 30 gr/kg.

Przetwórcy przeliczyli się szacując wysokość zbiorów. Jabłek nie ma tak dużo jak twierdzili – komentuje Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP. 

Szansę na odrobienie strat finansowych, niestety, już nie ma. A te będą duże zwłaszcza, że ceny skupu jabłek konsumpcyjnych są również bardzo niskie. – Za jabłka konsumpcyjne otrzymujemy od 40 do 80 groszy za kilogram. To znacznie poniżej oczekiwań – mówi Mirosław Maliszewski.

Niski limit z KE

Sadownicy liczyli też na pomoc w postaci unijnego programu wycofywania owoców. Ale, niestety, i tu czekało ich spore rozczarowanie. Komisja Europejska zaproponowała, bowiem, aby w przyszłym roku limit wycofywanych owoców wyniósł zaledwie 90 tys. ton. jabłek. W poprzednich sezonach było to 300 tys. ton.

– Nic nie wskazuje, aby Komisja Europejska zmieniła zdanie. Oznacza to, że zostaniemy z limitem znacznie mniejszym niż w poprzednich latach – podsumowuje prezes Maliszewski. wk

Fot. Wójcik


Widziałeś już nasze video "Opłacalność produkcji drobiu – oby ceny nie spadły…"?

Read more in the premium version

article icon

Pomysł na baby room w kontenerze

Read

Advertisement

b'\n'

Advertisement

More articles in this category