Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ochotnicza Straż Pożarna to dobro narodowe

Obrazek

Na początku maja strażacy obchodzą swoje święto. Tegoroczne uroczystości były okazją do wręczenia decyzji przyznających świadczenia ratownicze strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w ramach nowej ustawy o OSP.

7 maja 2022, 15:25

OSP to dobro narodowe

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka, Dnia Straży Pożarnej i jednocześnie wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, a także wejście w życie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych były okazją do narodowego świętowania.

Premier Mateusz Morawicki i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik podczas wizyty w OSP Korczewo w woj. mazowieckim wręczyli decyzje przyznające świadczenia ratownicze na podstawie nowej ustawy o ochotniczych strażach pożarnych dla strażaków OSP, którzy czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez okres minimum 25 lat i osiągnęli wiek emerytalny – w tej jednostce było to kilkanaście osób.

– Cała Polska dziękuje Wam za Waszą wspaniałą służbę – mówił premier Morawiecki – Za to, że nie tylko oddolnie tworzycie społeczności lokalne, ale poświęcacie swoje zdrowie, swój czas, swoje serca dla nas, dla Polaków w różnych okolicznościach. Że jesteście tam, gdzie są pożary, powodzie i bardzo często tam, gdzie są wypadki.

Premier podkreślił, że wszystkie ochotnicze straże pożarne, czyli ponad 16 tysięcy jednostek w całym kraju, są wielkim dobrem narodowym i tworzą społeczności lokalne, które spajają całą wspólnotę. Podkreślał też, że działania OSP na każdym posterunku, podczas pandemii czy w kontekście kryzysu z uchodźcami, to ogromna pomoc dla całej Polski.

Ustawa o OSP

Obowiązująca od początku tego roku ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych wprowadziła m.in.:

  • dodatki emerytalne dla druhów, którzy ukończyli 65 r.ż. oraz druhen, które kończą 60 r.ż.,
  • solidne odszkodowania dla poszkodowanych podczas akcji,
  • przepisy spełniające oczekiwania OSP dotyczących szkoleń, kursów, sprzętu.

– Obecnie 5 tys. jednostek w całym kraju i Wy wszyscy, którzy ochotniczo służycie na polskich drogach i różnego rodzaju klęskach żywiołowych. Serdecznie i z głębi serca dziękuję Wam za Wasze poświęcenie. Jesteście naszym narodowym skarbem, którego zazdroszczą nam inne kraje – dodał przewodniczący Rady Ministrów i złożył strażakom życzenia z okazji ich święta.

– Chciałbym powiedzieć, że ochotnicza straż pożarna w Polsce profesjonalizuje się (..). Nowa ustawa zapewnia możliwość lepszego wyszkolenia strażaków. Chcemy, aby do straży garnęli się młodzi ludzie, żeby traktowali ochotniczą straż pożarną jako pierwszy krok w swojej karierze, często do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Są to szkolenia, za które państwo płaci, np. szkolenia na prawo jazdy kat. C, które pozwalają prowadzić wozy strażackie. Jestem przekonany, że ta ustawa to duży krok w ochronie przeciwpożarowej i zarządzaniu przeciwkryzysowym – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.

W czasie wydarzenia nawiązano do młodzieżowych drużyn pożarniczych, tak aby dawne tradycje sprzed lat były kontynuowane i pielęgnowane. Polski system oparty na zawodowej i ochotniczej straży pożarnej jest fenomenem w skali świata i Europy.

Ponad 460 wozów dla OSP

W 2022 roku do OSP trafi 465 wozów strażackich, na których zakup przeznaczono ponad 175 mln zł (164 mln 112 tys. zł z budżetu państwa w ramach dotacji MSWiA oraz dotacji KSRG i 11 mln 103 tys. zł ze środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych).

Jednostki OSP otrzymają 304 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, 69 ciężkich oraz 83 lekkie.

Wizyta była transmitowana na profilu Kancelarii Premiera

 

Dzień Strażaka świętowano także w stolicy z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które można obejrzeć tutaj:

nmm, oprac. al
fot. Krystian Maj, KPRMWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)