Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

ONZ próbuje sprowadzić rosyjski amoniak przez Ukrainę

Obrazek

Według cytowanego przez agencję Reuters zachodniego dyplomaty, Organizacja Narodów Zjednoczonych próbuje pośredniczyć w wznowieniu eksportu rosyjskiego amoniaku przez Ukrainę. Ten ruch mógłby okazać się przełomowy w kwestii dostaw żywności i nawozów, których amoniak jest kluczowym składnikiem, z portów Morza Czarnego.

Karol Pomeranek15 września 2022, 06:00
Rurociąg transportujący amoniak z rosyjskiego regionu Wołgi do ukraińskiego portu w Odessie nad Morzem Czarnym został zamknięty 24 lutego, tuż po ataku Rosji na Ukrainę.

Doprowadzić gaz do granicy rosyjsko-ukraińskiej

Jak podaje Reuters, ONZ zaproponowała, by gaz amoniakalny należący do rosyjskiego producenta nawozów Uralchem został doprowadzony rurociągiem do granicy rosyjsko-ukraińskiej, gdzie następnie byłby kupowany przez Trammo – amerykańską firmę handlującą surowcami

– Brak na rynku amoniaku wysyłanego wcześniej przez Ukrainę spowodował znaczne trudności w krajach zależnych od tego produktu. Wierzymy, że wznowienie dostaw pomoże ustabilizować ceny nawozów na świecie i uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego – podał w cytowanym przez Agencję oświadczeniu Ed Weiner szef amerykańskiego pośrednika.

Wspomniany rurociąg ma pompować do 2,5 mln ton amoniaku rocznie.

Ukraina i Rosja głównymi eksporterami zboża i nawozów

Rebeca Grynspan, przedstawicielka ONZ odmówiła komentarza na temat szczegółów umowy. Jej zdaniem, jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak blisko jest zawarcia porozumienia w tej sprawie.

– ONZ podejmuje wszelkie wysiłki, aby umożliwić eksport rosyjskiego amoniaku na rynki międzynarodowe – podkreśliła.

Jak przypomniała, Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami zboża i nawozów na świecie. ONZ stoi na stanowisku, że porozumienie w sprawie rosyjskiego i ukraińskiego eksportu jest potrzebne, aby rozwiązać globalny kryzys żywnościowy. A zaangażowanie rosyjskiego eksportera pozwoliłoby ustabilizować jeszcze sytuację transportową na Morzu Czarnym.

źródło: Reuters
fot.: Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)