Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Plan finansowy ANR wykonany

W czwartek 10 grudnia br. Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała 305 milionów złotych do budżetu państwa. Była to ostatnia w tym roku wpłata do państwowej kasy, która pozwoliła Agencji zrealizować plan finansowy za 2015 rok.

Bartłomiej Czekała11 grudnia 2015, 08:40

Łącznie w 2015 r. Agencja przekazała 1,8 mld zł do kasy państwa, w tym ponad 1,1 mld zł do budżetu i 0,7 mld zł na Fundusz Rekompensacyjny. Przypomnijmy, że od 17 listopada br. na polecenie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela sprzedaż państwowej ziemi została wstrzymana do odwołania. Obecnie ANR przeprowadza jedynie postępowania przetargowe na dzierżawę nieruchomości rolnych z zasobów Skarbu Państwa. Kiedy kupno państwowej ziemi będzie możliwe? Tego nie wiadomo. Minister zapowiada jednak, że prawo zakupu gruntów od ANR lub osób prywatnych będą mieć wyłącznie rolnicy indywidualni prowadzący osobiście gospodarstwo lub planujący je założyć.
Od 2005 r. Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała już do państwowej kasy łącznie 18,2 mld zł. Na kwotę tę złożyły się wpłaty na rzecz Funduszu Rekompensacyjnego, z którego wypłacane są rekompensaty dla Zabużan, w wysokości 4, 1 mld zł oraz wpłaty do budżetu państwa w wysokości 14 mld zł.

oprac. bcz na podstawie ANR


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ