Podrożeją koszty produkcji rolnej w UE i napłynie tańsza żywność z krajów trzecich?

Copa-Cogeca w komentarzu do przyjętego właśnie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisjami dwutlenku węgla (CBAM) i uwzględnienie w nim importowych nawozów, mówi o „podwójnej karze dla rolników”.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Na czym polega mechanizm CBAM?
- Czy CBAM to kluczowy element europejskich działań w dziedzinie klimatu?
- Czy według Copa-Cogeca Czekają nas rynkowe zakłócenia w sektorze rolnictwa?
- Czy czeka nas podwyżka cen stali?

„Zbliżamy się do dekarbonizacji naszej gospodarki i przemysłu”
We are taking a step closer to decarbonising our economy and industry.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) December 17, 2022
This week we welcomed the agreement between the @Europarl_EN and the @EUCouncil on the Carbon Border Adjustment Mechanism, a key element of our climate strategy to prevent carbon leakage.
Read more ↓
Na czym polega mechanizm CBAM?
Celem jest unikanie sytuacji, w których starania UE na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych byłyby niweczone przez przywóz produktów wytwarzanych w państwach trzecich stosujących mniej ambitną politykę przeciwdziałania zmianie klimatu niż polityka UE. CBAM przyczyni się również do zapobiegania przenoszeniu produkcji lub do uniemożliwiania przywozu produktów wysokoemisyjnych.
Jozef Sikela: CBAM to kluczowy element europejskich działań w dziedzinie klimatu
– Mechanizm ten sprzyja importowi przez przedsiębiorców spoza UE do UE towarów, które spełniają wysokie standardy klimatyczne obowiązujące w 27 państwach członkowskich UE. Zapewni to zrównoważone traktowanie takiego importu i ma na celu zachęcenie naszych partnerów na świecie do przyłączenia się do działań klimatycznych UE.

Copa i Cogeca: Czekają nas rynkowe zakłócenia w sektorze rolnictwa
– Jeśli chodzi o CBAM, Rada i Parlament Europejski uzgodniły stopniowe wdrażanie tego mechanizmu w okresie dziewięciu lat między 2026 a 2034 r. Copa i Cogeca wielokrotnie powtarzały swoje stanowisko od czasu rozpoczęcia tej debaty. Uwzględnienie w CBAM nawozów spowoduje nowe rynkowe zakłócenia w sektorze rolnictwa. Włączenie nawozów w mechanizm CBAM spowoduje dalszy gwałtowny wzrost cen, zwiększając koszty produkcji rolnej w Europie, jednocześnie czyniąc importowaną żywność bardziej konkurencyjną i atrakcyjną. Ta podwójna kara dla rolników byłaby trudna do zniesienia, biorąc pod uwagę obecne i przewidywalne wzrosty cen nawozów, które są już na historycznie wysokim poziomie, z skumulowanymi skutkami kryzysu COVID i wojny na Ukrainie – napisała w oświadczeniu Copa-Cogeca.