Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

„Polityczne” fora rolnicze

Obrazek

Spotkanie parlamentarzystów, działaczy izbowych z rolnikami w każdym powiecie Wielkopolski organizowane od kilku lat przez Wielkopolską Izbę Rolniczą z założenia ma być platformą do dyskusji o problemach trapiących polska wieś, możliwością wyjaśnienia konkretnych problemów zasygnalizowania koniecznych zmian.

10 marca 2015, 10:32

Tegoroczna dyskusje w ramach Wielkopolskich Forów Rolniczych, których jedna z odsłon miała miejsce 9 marca br. w Grylewie w powiecie wągrowieckim skupiały się wokół spraw dotyczących nowego PROW, możliwości zagospodarowania zasobów ziemi z ANR i tragicznej - zdaniem wielu rolników - sytuacji na rynkach rolnych.

Z sali na sam początek padło kilka pytań, m.in. kto korzysta z sukcesów eksportowych polskiego sektora spożywczego, dlaczego w obliczu kryzysu na rynku wieprzowiny nadal szerokim strumieniem płyną do nas niemieckie tuczniki i duńskie warchlaki, dlaczego nadal odbiorcy płodów rolnych nie są zobligowanie do zawierania umów kontraktacyjnych z ceną, czy będą rekompensaty za kwoty mleczne kupowane przez rolników oraz czy kary za nadprodukcję są nieodwołalne. Na te pytania mieli odpowiadać parlamentarzyści – Stanisław Kalemba i Piotr Walkowski z PSL oraz Romuald Ajchler z SLD.

– Świetnie idzie eksport rolno-spożywczy, na pewno jednak nie zyskują na tym rolnicy, tylko handlowcy. Jeśli nie zmieni się tych którzy rządzą polskim rolnictwem, to na wsi nei będzie lepiej – grzmiał na sali Romuald Ajchler.

Na ripostę nie trzeba było długo czekać.

– Mówmy prawdę, a nie obrzucajmy się winą za poszczególne sprawy. Fakty są takie, że polskie rolnictwo najlepiej znosi przemiany spośród krajów które z nami przystąpiło do UE. W nowej perspektywie na polską wieś wpłyną rekordowe środki, ponad 23 mld euro z dopłat i ponad 13 mld w PROW – mówił Stanisław Kalemba.

Zdaniem Kalemby natomiast kary są nieodwołalne, bo na ich zniesienie nie ma zgody w Unii, natomiast jest szansa na rozłożenie ich spłaty na 3 do 5 lat. Jednocześnie zdaniem Kalemby nie ma szans na rekompensaty za zakupione przez  rolników kwoty mleczne. Natomiast poseł Walkowski twierdził inaczej.

– Minister rolnictwa dysponuje pewnymi środkami, które będą przeznaczone na przynajmniej częściowe zrekompensowanie wydatkowanych pieniędzy na zakup limitów – mówił Walkowski.

jb

Fot. Bromberek



Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)