StoryEditor

Ustawa o ustroju rolnym wejdzie w życie 1 maja 2016 r.

Trwa kolejne posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Po drugim i trzecim czytaniu posłowie przyjeli projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która wejdzie w życie 1 maja 2016 roku.
16.12.2015., 08:12h

Nowelizacja tej ustawy, przyjeta przez sejmową wiekszość przewiduje, że uchwalona 5 sierpnia 2015 r. ustawa będzie obowiązywać nie od 1 stycznia, a od 1 maja 2016 r. Wprowadza ona również szereg nowych regulacji w obrocie nieruchomościami rolnymi. Chodzi np. o ograniczenie podziału gospodarstw oraz wprowadzenie tzw. sąsiedzkiego prawa pierwokupu dla rolników indywidualnych sąsiadujących ze sprzedawaną nieruchomością rolną. Ustawa rozszerza też zakres stosowania prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych na nieruchomości o powierzchni od 1 ha, a nie jak dotychczas od 5 ha. Ponadto wprowadza zmiany w ustawie z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Np. przyznaje dyrektorom oddziałów terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych kompetencje wydawania decyzji o dopuszczalności podziału gospodarstw rolnych oraz tworzenia komisji do spraw kształtowania ustroju rolnego, które będą m.in. opiniować możliwość skorzystania z prawa pierwokupu nieruchomości rolnych przez Agencję. Zdaniem wnioskodawców projektu racjonalne i skuteczne realizowanie zadań nałożonych na Agencję wymaga doprecyzowania i uzupełnienia niektórych przepisów ustawy. Przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy pozwoli też lepiej przygotować się innym podmiotom, których dotyczą nowe regulacje.

Pierwsze czytanie propozycji przeprowadzili posłowie zasiadający w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie zgłosili oni poprawek do projektu. Sprawozdanie z ich prac na posiedzeniu Sejmu przedstawił poseł Robert Telus.

Trzecie czytanie projektu w środę 16 grudnia nie obyło się bez burzliwej dyskusji. Posłowie PSL i PO zarzucali PiS, że zmiany w ustawie nie są konieczne ponieważ uchwalony w poprzedniej kadencji dokument dobrze będzie chronił polską ziemię przed sprzedażą. W odpowiedzi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel pytał posłów opozycji, czy czytali opinie i wnioski organizacji rolniczych, które ten dokument krytykowały. Minister zapewniał, że głosowanna dziś nowelizacja zabezpiecza polską ziemię, a wejdzie on aw zycie od 1 maja 2016 roku.

W wyniku poselskiego głosowania projekt nowelizacji autorstwa PiS przeszedł 290 głosami "za" przy 144 głosach "przeciw".

oprac. bcz na podstawie sejm.gov.pl

Fot. K. Białoskórski/sejm.gov.pl

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 03:51