Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Powstała konkurencja dla Unii Europejskiej

Obrazek

Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan powołały do życia nowy sojusz gospodarczy, który ma być odpowiednikiem Unii Europejskiej na Wschodzie.

Bartłomiej Czekała7 stycznia 2015, 14:02

Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EUG), bo o niej mowa, ma podnieść poziom zintegrowania tych państw i zwiększyć ich konkurencyjność na globalnym rynku.

Fakt powołania do życia nowego sojuszu podano do publicznej wiadomości pod koniec 2014 roku. W ocenie prezydenta Rosji Władimira Putina moc wyjściowa EUG to 4,5 biliona dolarów i 170 mln ludzi. Jego zdaniem eurazjatycka integracja jest oparta ma wspólnych korzyściach i uwzględnia interesy wszystkich państw zrzeszonych. EUG ma koordynować wolny handel, systemy finansowe oraz regulować politykę przemysłową i rolną wraz z rynkami pracy i transportem. Jej państwa członkowskie mają też wspólnie prowadzić politykę energetyczną. Co ciekawe, obecni członkowie EUG liczą, że wkrótce dołączą do nich kolejne państwa.

Powstanie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej nie obyło się jednak bez zgrzytów. Podczas konferencji prasowej poświęconej utworzeniu EUG, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka niespodziewanie wypomniał Rosji wprowadzenie restrykcji na dostawy towarów z Białorusi. Według niego dokonano tego wbrew zasadom Unii Celnej, do której należą oba państwa, jednostronnie i bez konsultacji w komisji EUG.

Nietrudno zrozumieć rozgoryczenie Łukaszenki ponieważ od kilku miesięcy Białoruś czerpała korzyści z wprowadzenia przez Rosję embarga na unijną żywność. Mińsk zwiększał dzięki temu import z UE i odsprzedawał towary Rosji zarabiając krocie. Rosjanie odpowiedzieli jednak na to wstrzymaniem importu mleka i mięsa z Białorusi, uzasadniając swoja decyzję naruszaniem norm sanitarnych.
oprac bcz na podstawie BIWWPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)