StoryEditor

Puda o nowej "Piątce": podstawowe zapisy z poprzedniej wersji mają pozostać

- Podstawowe zapisy, które były w poprzedniej „Piątce dla zwierząt” mają pozostać – tak o nowej ustawie o ochronie zwierząt powiedział dziś minister rolnictwa Grzegorz Puda na antenie radiowej "Jedynki". Zasugerował, że zakaz uboju rytualnego bydła zostanie utrzymany. W jego ocenie ten zapis będzie korzystny dla rolników! 
06.11.2020., 10:11h
Minister rolnictwa Grzegorz Puda był dziś rano gościem Sygnałów Dnia w radiowej Jedynce. W rozmowie z prowadzącym odniósł się między innymi do losów ustawy o ochronie zwierząt. Przyznał, że jest w tej chwili przygotowywany poselski projekt nowej „Piątki”, zapewniający dobrostan zwierząt i powołujący nową inspekcję ochrony zwierząt. 

- Z tego co wiem, ma to być projekt poselski, ale z tą różnicą, że w jednej ustawie połączymy ustawę o ochronie zwierząt i o Inspekcji Ochrony Zwierząt – powiedział Grzegorz Puda w Sygnałach Dnia.

Co z zakazem uboju rytualnego bydła?


Minister zaznaczył, że nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do wymogów unijnych, które zakazują uboju bez ogłuszania. I choć nie zadeklarował jednoznacznie, że ubój rytualny bydła będzie zakazany, z jego wypowiedzi wynika, że taki zapis znajdzie się w nowej ustawie. 

– De facto sytuacja wygląda w ten sposób, że Unia Europejska swoim prawem zabrania krajom unijnym stosowania uboju bez ogłuszania. A my chcemy się do tego wymogu dostosować – stwierdził minister Puda. 

Prowadzący audycję przypomniał jednak, że nie wszystkie kraje unijne wprowadziły zakaz uboju religijnego. 
– To proszę pytać te kraje. Wszystkie kraje są zobowiązane do tego, aby te zapisy wprowadzić. My też chcemy to zrobić – powiedział Puda.  

Puda: zakaz uboju rytualnego z korzyścią dla rolników


Podczas rozmowy minister rolnictwa ocenił, że zakaz uboju rytualnego spowoduje, że „polskie mięso nie będzie dyskryminowane poprzez obniżanie ceny i ograniczenia w dostępie do rynków”. Trzeba przyznać, że to bardzo zaskakujący pogląd!

- Wprowadzenie ustawy o ochronie praw zwierząt skutecznie zablokuje tego rodzaju praktyki. Braliśmy pod uwagę również interes samych rolników rozumiany jako podnoszenie konkurencyjności. W Europie wzrasta rynek na mięso pozyskiwane ze zwierząt zabijanych bez zbędnego cierpienia i ten trend jest wyraźnie rosnący – ocenia minister.

Takie tłumaczenie ministra można odebrać jako próbę przysłonięcia drastycznych skutków ustawy, bo przecież 350 tys. gospodarstw w Polsce, które utrzymują się z hodowli bydła, stanie w obliczu bankructwa. Czy minister rolnictwa nie zdaje sobie z tego sprawy? Chyba nie, skoro dziś podczas audycji próbował wmówić rolnikom, że dochody zapewni im hodowla na ubój tradycyjny.

- W końcowym rozrachunku polskiemu rolnikowi bardziej będzie się opłacała hodowla bydła na mięso z wykorzystaniem uboju tradycyjnego – powiedział Puda.

Niestety, z dzisiejszej rozmowy nie dowiedzieliśmy się, czy pięcioletni okres vacatio legis w przypadku uboju rytualnego znajdzie się w nowej wersji ustawy. Minister nie odpowiedział prowadzącemu na to pytanie. Poinformował natomiast, że nie będzie zakazu uboju rytualnego drobiu.

Nową wersję „Piątki” mamy poznać za 2-3 tygodnie. Jednak wszystko wskazuje na to, że posłowie przedstawią projekt, którego główne założenia, a więc likwidacja hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego bydła, pozostaną takie same jak w poprzedniej propozycji. 

ksz,
fot. Polskie Radio 
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 19:25