Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

PZPRZ: Zwiększyć limit zużycia ON na 1 hektar!

01.12.2017

Drukuj

PZPRZ: Zwiększyć limit zużycia ON na 1 hektar!

Artykuł dostępny

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych podobne wnioski składa od wielu lat.  Z odpowiedzi uzyskanych przez nas od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2015 oraz 2014 wynika, że również ministerstwo zdaje sobie sprawę z tego, że aktualny limit zużycia nie ma odzwierciedlenia w realiach pracy w gospodarstwie rolnym.

Temat dobrze znany

W odpowiedziach udzielonych Polskiemu Związkowi Producentów Roślin Zbożowych wskazywano bowiem, że podwyższenie obowiązującego limitu zużycia oleju napędowego na potrzeby ustalenia wysokości zwrotu podatku akcyzowego zostanie rozważone przy kolejnej nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego. PZPRZ przypomina, że inicjatywa ustawodawcza przysługuje w tej sprawie również Radzie Ministrów, ale to minister rolnictwa może i powinien zainicjować procedury zmiany wyżej wspomnianej ustawy tak, aby urealnić zawarty w niej limit zwrotu.

r e k l a m a– Nie należy oczekiwać, że jakikolwiek inny organ mniej zorientowany w sprawach realiów pracy w rolnictwie podejmie w tym zakresie inicjatywę ustawodawczą. Biorąc to pod uwagę oraz mając świadomość zaniżenia limitu zużycia ON na 1 ha zawartego w ustawie, oczekujemy realnych działań w tym zakresie ze strony Ministerstwa Rolnictwa polegających w szczególności na przygotowaniu odpowiedniego projektu zmiany ustawy w wyżej wymienionym zakresie oraz podjęcia dyskusji w tym temacie na forum Rady Ministrów. W dyskusji tej Minister może liczyć na pełne wsparcie Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz samych rolników – deklaruje Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ.

Urealnić stawki rynkowe

Postulaty ministerstwa rolnictwa są proste. Po pierwsze limit zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych objętych zwrotem podatku akcyzowego powinien wzrosnąć z obecnych 86 litrów do 126 litrów ON. Jednocześnie powinien nastąpić w 2018 r. wzrost wysokości zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym do realnej aktualnej wysokości 1,17/1.

– Postulujemy też zmniejszenie biurokracji towarzyszącej programowi, która pozwoli obniżyć koszty obsługi prowadzone przez gminy – podsumowuje Stanisław Kacperczyk. wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Książka obiektu budowlanego

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii