Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnik powiększył Belgię i zmniejszył Francję

Obrazek
Belgijski rolnik nieświadomie przesunął granicę Belgii i Francji o ponad dwa metry. Na jego drodze stał kamień graniczny, który przeszkadzał w pracach polowych. 
Dorota Kolasińska7 maja 2021, 09:28
Rolnik z Belgii przeniósł ciągnikiem ponad dwustuletni kamień o wadze 150 kg i tym samym wyznaczył nową granicę francusko-belgijską. Belgia przez tą drobną zmianę stała się nieco większa. Cała sprawa wydarzyła się między Erquellines w Belgii, a Bousignies-sur-Roc w północno-wschodniej Francji.

Według BBC, oba kraje przyjęły to z rozbawieniem, a burmistrzowie obydwu miast (francuskiego i belgijskiego) wykazali się poczuciem humoru i skomentowali sprawę bez żalu, ale z żartem.

 – Sprawił, że Belgia była większa, a Francja mniejsza, to nie jest dobry pomysł – powiedział burmistrz Erquelinnes w Belgii. Z kolei burmistrz „zredukowanego” francuskiego miasta powiedział także gazecie La Voix du Nord, że mimo wszystko obydwa kraje postarają się uniknąć wojny o granice.  

– Skontaktujemy się teraz z rolnikiem i będzie on musiał jak najszybciej odłożyć kamień na właściwe miejsce – powiedział francuski burmistrz, na co z kolei burmistrz belgijskiego miasta dodał „Jeśli okaże dobrą wolę, nie będzie miał kłopotów. Rozwiążemy sprawę polubownie”.

Burmistrz Erquelinnes poprosi zainteresowanego rolnika o jak najszybsze przestawienie słupka granicznego, „aby nie spowodować incydentu dyplomatycznego”, mówił ze śmiechem burmistrz. Dodał, że przesuwając go, rolnik nieświadomie naruszył traktat z Kortrijk, który od 1820 r. wyznacza granicę francusko-belgijską. 

oprac. dkol na podst. topagrar.com/francebleu.fr/
fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)