Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnik wysypał na pole tony pokrzywionych warzyw

Obrazek

Słodkie ziemniaki, dynie i inne warzywa leżą na polu w pobliżu Kolonii. Rolnik Christian Fuchs wyrzuca produkty, ponieważ nie spełniają one standardów supermarketów.

Dominika Mulak11 listopada 2021, 17:14
Od 15 lat rolnik Christian Fuchs pozbywa się nadwyżek warzyw na polu. - To warzywa, które nie spełniają standardów handlowych - wyjaśnił w rozmowie z agencją dpa. W przeszłości jednak mało kto się tym interesował.

W tym roku zdjęcia stosów warzyw szeroko rozpowszechniły się w mediach społecznościowych. Dzięki temu wiele osób przyjeżdża z torbami, a nawet przyczepami, aby za darmo częstować się posortowanymi słodkimi ziemniakami i dyniami.

- Wszyscy mogą masowo przyjeżdżać, nie umawiamy każdego z osobna na odbiór warzyw - mówi Fuchs. Jak dodaje, wszystko ma pod kontrolą i nawet interweniuje na miejscu w przypadku porzucania w pobliżu różnego rodzaju toreb czy reklamówek.

Koniec z dyskryminacją


Na początku tego roku głośno było w mediach o problemie rolnika spod Łęczycy, któremu wyrosły buraki ćwikłowe w kształcie rogali. Aż 90% z nich, czyli ponad 1000 ton, nie nadawało się do handlu i przetwórstwa ze względu na nietypowe kształty. Rolnik szacował straty z tego tytułu na przynajmniej 150 tys. zł. Historia miała jednak happy end, ponieważ część partii niedoskonałych warzyw kupił od niego Lidl.

Sieć jednak na tym nie poprzestała, bowiem chwilę później ogłosiła, że odkupi od rolników również inne warzywa, na które nie ma chętnych.

Ze względu na obfite zbiory ziemniaka w 2020 roku, które były o 40% większe niż ubiegłoroczne, na półki sklepowe Lidla trafiły także i te warzywa.

Również Biedronka kreuje działania w stronę zero waste, czyli ograniczania marnotrawstwa żywności. Sieć odkupiła w połowie roku od rolnika spod Krakowa 156 ton kapusty dotkniętej gradobiciem.

Źródło i fot. www.topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)