StoryEditor

Rozliczenie VAT za spalony ciągnik

Jak rozliczyć spalone maszyny rolnicze w VAT? Czy mają one tylko wartość złomu? Przeczytaj, by fiskus nie wziął Ciebie pod lupę.
27.12.2017., 08:12h
Prowadzę gospodarstwo i usługi rolnicze. W sierpniu br. spalił mi się ciągnik z prasą zwijającą – obie maszyny z 2014 roku. Spaloną prasę sprzedałem jako złom, natomiast rozważam jeszcze remont ciągnika. Czy muszę dokonać korekty VAT od tych maszyn, jeśli nie minęło jeszcze 5 lat od ich nabycia? – pyta nasz Czytelnik.

Zniszczenie (utrata) towarów w rozumieniu VAT, na skutek zdarzeń losowych nie ogranicza prawa do zwolnienia z VAT – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Art. 185 ust. 2 Dyrektywy 20006/112/WE stanowi, że „korekty nie robi się, między innymi, w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności”. Potwierdzają to też interpretacje krajowe, np. Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 września 2014 r., która odnosi się do sprawy zniszczonego samochodu.

Czytamy w niej, że „w związku z nabyciem przedmiotowego samochodu przysługiwało wnioskodawcy prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego i prawo to nie ulega zmianie na skutek zniszczenia pojazdu w wyniku zdarzenia losowego…”.

W przypadku sprzedanego wraku prasy (sprzedaż złomu w trybi...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 13:06