Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejm: Co z hodowlą zwierząt futerkowych?

Obrazek

Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko z Kukiz’15 sprzeciwił się ustawie, która wprowadzi m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowego prawa jest opracowany przez parlamentarną grupę przyjaciół zwierząt i niedługo powinien być złożony w lasce marszałkowskiej. Kontrowersji wokół ustawy będzie dużo więcej.

13 lutego 2017, 00:03

Nie udało się w zeszłej kadencji Sejmu, spróbują ponownie teraz. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt jest w trakcie kończenie prac nad ustawą o ochronie zwierząt. W niej m.in:

  • zaostrzenie kar za znęcanie się za zwierzętami,
  • zakaz trzymania psów na łańcuchach,
  • zakaz uboju rytualnego,
  • obowiązkowy monitoring kamer w rzeźniach,
  • zakaz cyrków,
  • zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

W najbliższym czasie ustawa powinna ujrzeć światło dzienne. Na razie trwają intensywne konsultacje wśród parlamentarzystów.

– Norka niestety stała się hitem eksportowym. Skala produkcji sięga 1,5 mld zł. Zespół proponuje wprowadzenie zakazu tego rodzaju produkcji. Podczas głosowania w Sejmie ten projekt najprawdopodobniej uzyska taki status, że nie będzie dyscypliny klubowej – poinformował przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej.

Takim pomysłom zdecydowanie sprzeciwił się szef sejmowej komisji rolnictwa.

– Polacy nie lubią ekstremizmów. Nagła ekstremalna zmiana może być źle przyjęta. Dla mnie najważniejsza jest część etyczna sprawy. Zwierzęta powinny być hodowane w prawidłowych warunkach. Trzeba myśleć o takich regulacjach, które będą zapewniały zwierzętom etyczne hodowanie i ubój. Próba przeprowadzenia skrajnych rozwiązań spowoduje, że nie znajdą one sejmowej większości. W wielu klubach jest ogromny sprzeciw przeciwko wycinaniu kolejnej gałęzi gospodarki – powiedział Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

W ustawie dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych przewiduje się długie vacatio legis tak, aby przedsiębiorcy mogli się przebranżowić. Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej przywołuje przykład Holandii, gdzie zakaz został uchwalony, ale ma wejść w życie po 12 latach.   Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)