Sejm powoła Rzecznika Praw Zwierząt? W parlamencie jest już projekt ustawy
Wraca sprawa powołania Rzecznika Praw Zwierząt. W Sejmie pojawił się projekt ustawy, autorstwa posłów Lewicy, który zakłada powołanie takiej instytucji w celu wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt. Rzecznik będzie miał uprawnienia prokuratorskie. Będzie miał także prawo podejmować kontrolę w terenie bez uprzedzenia, a w przypadku zwierząt hodowlanych także rejestrować dźwięk lub obraz.
- Rzecznik Praw Zwierząt stał będzie na straży dobrostanu zwierząt m.in. poprzez przeprowadzanie kontroli we wszystkich podmiotach zajmujących się zwierzętami, a także będzie występował w sprawach sądowych. Obecnie nie istnieje niezależny i finansowany z budżetu państwa urząd, które w sposób skuteczny broni praw zwierząt i kontroluje przestrzeganie obowiązujących regulacji. Zajmują się tym głównie organizacje pozarządowe, które nie posiadają zarówno odpowiedniego finansowania jak i umocowania prawnego – napisano w uzasadnieniu projektu.
Kto może być Rzecznikiem Praw Zwierząt?
Rzecznik Praw Zwierząt będzie powoływany na 5-letnią kadencję przez Sejm po konsultacji z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, które w swoich celach statutowych mają ochronę zwierząt. Może nim być osoba, która ma co najmniej pięcioletnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami lub na ich rzecz.
Kompetencje Rzecznika Praw Zwierząt
Do obowiązków Rzecznika należeć będzie podejmowanie działań mających na celu ochronę dobrostanu zwierząt, co może on czynić we współpracy z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi zajmującymi się ochroną zwierząt.• składanie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego,
• składanie skargi i skargi kasacyjnej do sądu administracyjnego,
• uczestniczenie w toczących się przed nimi postępowaniach na prawach przysługujących prokuratorowi.
Uprawnienia prokuratorskie
W wypadku stwierdzenia naruszeń prawa Rzecznik Praw Zwierząt może zwrócić się do organu nadrzędnego nad jednostką naruszającej prawa zwierząt w celu zainicjowania przewidzianych prawem środków. Będzie miał prawo żądać wszczęcia postępowania administracyjnego lub cywilnego – oraz brać udział w takich postępowaniach na prawach przysługujących prokuratorowi, żądać wszczęcia postępowania o sprawy ścigane z urzędu, wystąpić z wnioskiem o ukaranie, a także o uchylenie prawomocnego rozstrzygnięcia w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach oraz wnieść kasację lub rewizję nadzwyczajną od prawomocnego orzeczenia.
wk
fot. pixabay