Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejm zdecydował: wnioski o dopłaty tylko przez Internet!

Obrazek

Rolnicy, szykujcie się na elektroniczne składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie przez Internet!  Sejm przyjął ustawę, która dopuszcza składanie dokumentów w wersji papierowej tylko w wyjątkowych sytuacjach. Opozycja wstrzymała się od głosu lub była przeciwko. Ich zdaniem odpowiedzialność za nowe przepisy w pełni bierze minister rolnictwa, który zapewnia, że wszystko będzie gotowe na czas, a opozycji proponuje …kupienie termometrów.

wk12 stycznia 2018, 10:58
Pomysł jest prosty. Aby ułatwić i przyśpieszyć składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie i ich wypłatę rząd zaproponował, aby wnioski o płatności rolnicy mogli składać tylko w wersji elektronicznej. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają obecnie prace nad stworzeniem specjalnej aplikacji przez, którą gospodarze będą mogli aplikować o unijne dopłaty bezpośrednie.

Opozycja krytykuje pomysł ministra
Zdaniem opozycji pomysł może i dobry, ale czas na jego realizację niebezpiecznie krótki. 

– Jakie pan daje gwarancje na to, że system, który zamówiliście, zadziała? Przypomnę tylko, że pan wiceminister, pana zastępca, który odpowiadał w Pana ministerstwie za to, jasno wyartykułował, że ten program dostaniecie dzień przed składaniem wniosków. Czy naprawdę chcecie doprowadzić do tego, żeby polski rolnik nie dostał dopłat bezpośrednich? Wszystko wskazuje na to, że nie będziecie mieli czasu, żeby ten program dobrze sprawdzić, uruchomić, tylko chcecie na żywioł, na otwartym organizmie realizować wnioski o dopłaty. To panu nie wyjdzie, panie ministrze – zwracał się poseł Artur Dunin z PO do ministra Krzysztofa Jurgiela.

Rząd zapewnił, że zanim nowa aplikacja wejdzie w życie zostanie przeprowadzona szeroka kampania informacyjna, która wyjaśni rolnikom jak od 15 marca mają składać wnioski, a pracownicy ARiMR będą pomagali je wypełniać.

Nie przekonało to posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy  przekonywali, że taka nagła zmiana sposobu składania wniosków grozi katastrofą.

– Ten projekt nie daje gwarancji i działalność ministra rolnictwa nie daje gwarancji, że on będzie dobrze działał i będzie pomagał polskim rolnikom, a zapewnienie, że będzie w tym pomagała agencja, że będą pomagały w tym izby rolnicze czy ośrodki doradztwa, to żadne zapewnienie. Tu nie chodzi o to, żeby rolnik w biurze agencji siadał przy komputerze z pracownikiem i wypełniał wniosek, tylko żeby mógł to w prosty sposób zrobić w domu. Ponieważ nie ma takiej gwarancji, nie będę rekomendował klubowi poparcia tego projektu – mówił poseł Mirosław Maliszewski.

Wywołany do tablicy poczuł się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który krótko podsumował obawy opozycji.

– Chciałbym uspokoić pana posła Dunina oraz szczególnie posłów z Polskiego Stronnictwa Ludowego i zalecić kupienie termometrów, żeby gorączki nie było. Panowie, od 3 lat już zapowiadacie, że nie będzie dopłat w 2016 r., że nie będzie w 2017 r., mówicie, że nie było zaliczek a jednocześnie przejęliśmy po was system, który wymagał i wymaga naprawy. I to robimy. Od 15 stycznia program będzie poddany tzw. testowaniu, a 14 marca system będzie uruchomiony. Tak że proszę o spokój – odpowiedział opozycji minister Krzysztof Jurgiel. 

Podczas głosowania niespodzianki nie było. Ustawa została przyjęta głosami Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwko była Platforma Obywatelska. A wstrzymał się Kukiz’15, Nowoczesna oraz większość Polskiego Stronnictwa Ludowego.
wk
Fot.pixabay

CZYTAJ TAKŻE:  E-wniosekPlus: Ułatwienie dla rolników?


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)