StoryEditor

e-WniosekPlus: Ułatwienie dla rolników?

Już 12 lutego aplikacja e-WniosekPlus, służąca do składania wniosków o płatności bezpośrednie, będzie dostępna na stronach internetowych ARiMR. Docelowo wszyscy rolnicy tylko w ten sposób będą mogli ubiegać się o unijne dotacje.
09.01.2018., 16:01h
Sejmowa komisja rolnictwa zajęła się dzisiaj rządowym projektem "Ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego". Jej głównym celem jest wprowadzenie, wymaganego przez Unię Europejską, obowiązku składania wniosków o dopłaty bezpośrednie przez Internet.
– Projekt ustawy wypełnia obowiązek nałożony na państwa członkowskie wprowadzenia tzw. geo-przestrzennego wniosku. Już od 2018 r. wszystkie wnioski mają być składane na elektronicznych formularzach – tłumaczył dzisiaj w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Resort rolnictwa uzasadnia to nie tylko unijnymi obowiązkami. Przejście z wersji papierowej na elektroniczną ma przyśpieszyć składanie wniosków, ich rozpatrywanie, a co za tym idzie, wypłatę pieniędzy dla rolników. Szykowana jest kampania informacyjna, która ma przybliżyć rolnikom nowe zasady. Będą w nią zaangażowane ośrodki doradztwa rolniczego oraz izby rolnicze. Ale jednocześnie rząd zapewnia, że nie zostawi rolników samych sobie.
– Pracownicy ARiMR zapewnią pomoc dla wnioskodawców. W uzasadnionych przypadkach rolnicy będą mogli składać wniosek w wersji papierowej. Ma to zapewnić poczucie bezpieczeństwa – zapewniał wiceminister Zarudzki.  

Debata nad projektem


Podczas dyskusji w komisji rolnictwa posłowie zwracali głównie uwagę na to czy rolnicy, zwłaszcza ci starsi, poradzą sobie z nowymi zasadami składania wniosków. 

– Ustawa idzie w dobrym kierunku, ale cieszę się, że rząd zdecydował się czasowo utrzymać możliwość papierowego składania wniosków. Część rolników nie poradzi sobie z komputerem, część nie ma odpowiedniego sprzętu – mówił Jan Krzysztof Ardanowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycja dopytywała się o to, czy ARiMR jest przygotowana na taką rewolucję w składaniu wniosków.
– Czy ARiMR i system informatyczny są gotowe, aby wprowadzić takie zmiany? Czy Państwo udźwigniecie tą zmianę i modernizację systemu przyjmowanie wniosków o dopłaty? Czy rolnicy są bezpieczni i otrzymają pieniądze z dopłat na czas? – dopytywał poseł Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej.

e-WniosekPlus na ostatniej prostej


Wątpliwości posłów rozwiała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w której trwają obecnie prace nad stworzeniem nowej, przyjaznej i nieskomplikowanej aplikacji, przez którą rolnicy będą składać wnioski.
– ARiMR zaczęła pracę nad aplikacją e-WniosekPlus już dawno. Teraz trwają prezentacje prototypu tej aplikacji i zbieramy opinie. Docierają do nas pozytywne głosy. Niedługo będziemy robić intensywne testy tej aplikacji. Zakładamy, że 12 lutego wersja demonstracyjna zostanie udostępniona do zapoznania się z nią na naszych stronach internetowych. A 15 marca pełna wersja aplikacji będzie gotowa – zapewniała Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.

Oświadczenie zamiast wniosku


W 2018 r. szykują się też inne zmiany. Zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, rolnik będzie mógł złożyć tylko oświadczenie.
– Nawet pół miliona rolników nie będzie musiało składać wniosków elektronicznych, bo ich wniosek jest co roku taki sam. Dlatego będą mogli składać oświadczenie, że nic się nie zmieniło w porównaniu z roku poprzednim. –  tłumaczył wiceminister Zarudzki.

Możliwość złożenia oświadczenia – zamiast wniosku – ma także dotyczyć wybranych działań obszarowych PROW. Oznacza to uproszczenie procedury wnioskowania o płatności bezpośrednie i pomoc w ramach wybranych działań obszarowych PROW. Przyśpieszy to również proces obsługi wniosków.
wk
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 23:16