Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejmowa komisja rolnictwa ma kolejnego wiceprzewodniczącego

Obrazek

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi doczekała się ...piątego wiceprzewodniczącego. Opozycja dopytywała, po co nagle ta zmiana, ale bezskutecznie. Ostatecznie głosami Prawa i Sprawiedliwości kandydatura posła Kazimierza Gwiazdowskiego (na zdjęciu poniżej) uzyskała zdecydowaną większość i został on członkiem Prezydium Komisji.

23 października 2017, 15:36
Zgodnie z sejmowymi przepisami, w przypadku dużych komisji (a do takich na pewno zalicza się Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi) może być maksymalnie 5 zastępców przewodniczącego. Do tej pory, czyli przez 2 lata od wyborów, było ich jednak „tylko” 4. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości postanowili to zmienić.– Regulamin daje taką możliwość. Dawał taką możliwość na początku kadencji. Nie powołaliśmy jednego wiceprzewodniczącego. Teraz stwierdziliśmy, że taki wiceprzewodniczący jest potrzebny. Dlatego, Drodzy Państwo, na piątego wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dużej komisji, gdzie może być pięciu, zgłaszam pana posła Kazimierza Gwiazdowskiego – przedstawił kandydata na 5 wiceprzewodniczącego Robert Telus z PiS.

Propozycja PiS wywołała zdziwienie wśród posłów opozycji, którzy dopytywali o jej przyczyny.
– To nie jest osobiste pytanie do kandydata. Mam natomiast pytanie o to, co takiego się wydarzyło. Panie pośle, przez dwa lata Prezydium radziło sobie z tworzeniem programu obrad, itd. Co się takiego zdarzyło, że po dwóch latach trzeba powołać następnego członka Komisji? Nie wiem, co takiego się wydarzyło, że potrzeba piątej osoby do Prezydium – dopytywała poseł Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej.

–Chciałbym się dowiedzieć, jaki kolega kandydat ma program usprawnienia funkcjonowania naszej Komisji – wtórował Zbigniew Ajchler z PO.

Kandydat na 5 wiceprzewodniczącego nie unikał odpowiedzi na dopytywania opozycji.

– Wiem, że nie muszę się tłumaczyć przed panem Zbyszkiem. Powiem krótko, panie Zbyszku. Jestem chłopem z polskiej wsi. Byłem sołtysem. Cztery kadencje byłem wójtem gminy. Dwa razy byłem radnym sejmiku wojewódzkiego podlaskiego. A więc podobnie jak pan – odpowiedział poseł Gwiazdowski.

Po krótkich utarczkach słownych komisja przeszła do głosowania, w którym niespodzianek nie było. Poseł Kazimierz Gwiazdowski otrzymał 20 głosów, przy dwóch przeciwnych i dwóch wstrzymujących się.   wk

Fot. Sierszeńska, sejm.gov.pl


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)