Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Skuteczne przesunięcie mediów

Obrazek

Budujesz obiekt inwentarski i chcesz przesunąć istniejące media. Co wtedy z VAT za te prace?

dr Piotr Łuczak19 kwietnia 2016, 11:23

Czy będę mógł odliczyć VAT od nakładów na przesunięcie rury gazowej przy budowie chlewni i czy przy przeniesieniu nakładów do operatora będę musiał naliczyć i odprowadzić VAT – pyta nasz Czytelnik.

Okazuje się, że prawo do odliczenia VAT naliczonego od poniesionych nakładów w każdym przypadku musi mieć związek ze sprzedażą opodatkowaną, przy czym Ustawa o VAT nie określa, czy ma to być związek bezpośredni, np. zakup pasz, paliwa, czy związek pośredni, jak w omawianym przypadku. Interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Łodzi pozytywnie dla podatnika rozstrzyga taki problem jako związek pośredni, dający prawo do odliczenia VAT od wykonanych robót. Wg tego orzeczenia kryterium związku pośredniego ze sprzedażą opodatkowania jest zamiar powiększenia sprzedaży opodatkowanej, czego nie można zrobić bez przesunięcia linii kablowej. Z kolei ten sam organ w innym orzeczeniu uznał, że przekazanie nieodpłatne wykonanej przez podatnika części sieci do majątku operatora ma związek z wykonywaną działalnością opodatkowaną i jest nieodpłatną usługą związaną z wykonywaną działalnością gospodarczą. Zatem takie przekazanie nie będzie związane z naliczeniem VAT przy przekazaniu. Zalecamy mimo to wystąpienie o interpretację indywidualną do swej izby skarbowej.

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej. opr. pł


Pytania + odpowiedzi VAT w każdym numerze „top agrar Polska”. Natomiast kalkulacje, kiedy opłaca się przechodzić z ryczałtu na zasady ogólne i odwrotnie w kwartalniku „agroszef”. KliknijPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)