Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Taki zwrot akcyzy jest za mały!

10.08.2018

Drukuj

Taki zwrot akcyzy jest za mały!

Artykuł dostępny

Jednym z punktów ogłoszonego niedawno przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego „Planu dla wsi” była zapowiedź zwiększenia wsparcia finansowego do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i chowu bydła. W efekcie miałoby to zmniejszyć koszty generowane w polskich gospodarstwach rolnych. Limit zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych objętych zwrotem podatku akcyzowego ma być zwiększony z obecnych 86 l do 100 l oleju napędowego na hektar. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych docenia tę propozycję Pana Ministra. Jednocześnie jednak stanowczo apeluje o urealnienie tej stawki do rzeczywistego średniego zużycia tj. 126 l ON/ha, gdyż tylko taki limit rekompensuje rolnikom poniesione nakłady na produkcję rolniczą, wobec systematycznego wzrostu cen środków do produkcji rolnej i przyczynia się do poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych w Polsce! – napisali do ministra rolnictwa Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

r e k l a m aPZPRZ od lat postuluje o przyjęcie takiej właśnie stawki. Stanowisk w tej sprawie otrzymują wszyscy ostatni ministrowie rolnictwa. Otrzymali je także ministrowie z Prawa i Sprawiedliwości, najpierw Krzysztof Jurgiel, a teraz J. K. Ardanowski. Zdaniem Związku niezbędne jest również:
  • podniesienie wysokości zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego do wysokości 1,17 zł/l;
  • zmniejszenie biurokracji, która pozwoli obniżyć koszty obsługi prowadzonej przez gminy.
Szczegółowe wyliczenia
Producenci zbóż twierdzą, że nawet stawka 100 l ON/ha jest nadal zbyt niska i absolutnie nie odzwierciedla realiów pracy w gospodarstwie rolnym. Związek opiera się tu na szczegółowych wyliczeniach sporządzonych przez Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa Warszawa, a dotyczące zużycia oleju napędowego na 1 ha. Wynika z nich, że średnie zużycie jest dużo wyższe od obowiązującego limitu, a także od aktualnej propozycji rządu i wynosi wspomniane 126 l ON/ha. PZPRZ apeluje więc o ustanowienie realnego limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych objętych zwrotem podatku akcyzowego.
Dodatkowa pomoc suszowa
Warto podkreślić, że zwiększenie stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze mogłoby chociaż częściowo zniwelować straty jakie rolnicy ponoszą na skutek częstych w ostatnim okresie przymrozków, nawałnic, suszy czy ASF-u i niejednokrotnie produkcji poniżej kosztów. Jest to szczególnie istotne w kontekście aktualnych doniesień prasowych dotyczących skierowania pomocy bezpośredniej jedynie do rolników, których straty spowodowane suszą przekroczyły 70% – napisał S. Kacperczyk z PZPRZ. 

Związkowcy podkreślają, że w tym roku w Polsce nie ma w praktyce rolników, którzy nie ucierpieliby z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk pogodowych. Biorąc to pod uwagę, podwyższenie zwrotu akcyzy byłoby formą wsparcia również dla zdecydowanej większości rolników,  którzy ucierpieli z powodu suszy ale nie są w stanie wykazać strat przekraczających 70%.   wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Uprawnienia kontrolne ARiMR

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii