Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Ubezpieczenia rolne: wyszło, jak zwykle

20.04.2017

Drukuj

Ubezpieczenia rolne: wyszło, jak zwykle

Artykuł płatny

Tegoroczne wiosenne opady śniegu oraz dotkliwe przymrozki zaskoczyły wielu rolników. Najbardziej tych, którzy wykonali już siewy roślin jarych, zwłaszcza buraków cukrowych. Jednocześnie do naszej redakcji dotarły sygnały, że rolnicy mieli kłopoty z ubezpieczeniem swych upraw w kampanii wiosennej. Skoro są miliony na ten rok z budżetu, a MRiRW podpisało umowy z 5 zakładami, to kto zawinił? Czy zima, która przyszła w kwietniu?

Ostrzegamy od miesięcy

Od dwóch miesięcy ostrzegamy Was w magazynie top agrar Polska i na portalu www.topagrar.pl, że resort rolnictwa sam nie przewidział konieczności modyfikacji ustawy o ubezpieczeniach rolnych, gdyż zbytnio wierzył w pakiety 10 ryzyk. Krytykowali to ubezpieczyciele, długo nie byli wysłuchiwani. Rząd sprawę zamiatał po dywan, twierdząc, że skoro przeznaczy ponad 900 mln zł na ubezpieczenia – czterokrotnie więcej, niż dotychczas – przy refundacji 65%, to sprawa się ułoży. Gdyby to przeforsowano, 65% refundacji w praktyce okazałaby się mrzonką. Nikt z rolników nie kupiłby w takim wypadku tak drogich polis.

Dobrze zatem, że wreszcie rząd wycofał się z tego pomysłu, ale był już wtedy przednówek. Ustawę zmieniono – jak zapowiadaliśmy – bardzo szybko i po cichu (co też zapowiadaliśmy) w marcu br. Prezydent podpisał ją 28.03.br. To pociągnęło za sobą zmiany algorytmów wyliczania szkód w zakładach ubezpieczeniowych i spowodowało, że ubezpieczyciele ruszyli po 15 kwietnia. To wersja oficjalna.

A nieoficjalna?

Przeczytaj cały artykuł w wersji Premium

Kup dostęp do artykułu lub skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.

Płatność za artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Prenumerata

165,00 zł

/ rok

Zamawiam

Mam już konto prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii