Ubezpieczenia rolne: wyszło, jak zwykle

Ubezpieczenia rolne: wyszło, jak zwykle

Skoro na ubezpieczenia rolne na ten rok są miliony z budżetu, a MRiRW podpisało umowy z 5 zakładami, to kto zawinił w tym, że nie można było ubezpieczyć się wiosną? Czy zima, która przyszła w kwietniu?

r e k l a m a

Tegoroczne wiosenne opady śniegu oraz dotkliwe przymrozki zaskoczyły wielu rolników. Najbardziej tych, którzy wykonali już siewy roślin jarych, zwłaszcza buraków cukrowych. Jednocześnie do naszej redakcji dotarły sygnały, że rolnicy mieli kłopoty z ubezpieczeniem swych upraw w kampanii wiosennej. Skoro są miliony na ten rok z budżetu, a MRiRW podpisało umowy z 5 zakładami, to kto zawinił? Czy zima, która przyszła w kwietniu?

Ostrzegamy od miesięcy

Od dwóch miesięcy ostrzegamy Was w magazynie top agrar Polska i na portalu www.topagrar.pl, że resort rolnictwa sam nie przewidział konieczności modyfikacji ustawy o ubezpieczeniach rolnych, gdyż zbytnio wierzył w pakiety 10 ryzyk. Krytykowali to ubezpieczyciele, długo nie byli wysłuchiwani. Rząd sprawę zamiatał po dywan, twierdząc, że skoro przeznaczy ponad 900 mln zł na ubezpieczenia – czterokrotnie więcej, niż dotychczas – przy refundacji 65%, to sprawa się ułoży. Gdyby to przeforsowano, 65% refundacji w praktyce okazałaby się mrzonką. Nikt z rolników nie kupiłby w takim wypadku tak drogich polis.

Dobrze zatem, że wreszcie rząd wycofał się z tego pomysłu, ale był już wtedy przednówek. Ustawę zmieniono – jak zapowiadaliśmy – bardzo szybko i po cichu (co też zapowiadaliśmy) w marcu br. Prezydent podpisał ją 28.03.br. To pociągnęło za sobą zmiany algorytmów wyliczania szkód w zakładach ubezpieczeniowych i spowodowało, że ubezpieczyciele ruszyli po 15 kwietnia. To wersja oficjalna.

A nieoficjalna?

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii