StoryEditor

Ubezpieczenia rolne: wyszło, jak zwykle

Skoro na ubezpieczenia rolne na ten rok są miliony z budżetu, a MRiRW podpisało umowy z 5 zakładami, to kto zawinił w tym, że nie można było ubezpieczyć się wiosną? Czy zima, która przyszła w kwietniu?
20.04.2017., 17:04h

Tegoroczne wiosenne opady śniegu oraz zwłaszcza dotkliwe przymrozki zaskoczyły wielu rolników. Najbardziej tych, którzy wykonali już siewy roślin jarych, zwłaszcza buraków cukrowych. Jednocześnie do naszej redakcji dotarły sygnały, że rolnicy mieli kłopoty z ubezpieczeniem swych upraw w kampanii wiosennej. Skoro są miliony na ten rok z budżetu, a MRiRW podpisało umowy z 5 zakładami, to kto zawinił? Czy zima, która przyszła w kwietniu?

Ostrzegamy od miesięcy

Od dwóch miesięcy ostrzegamy Was w magazynie top agrar Polska i na portalu www.topagrar.pl, że resort rolnictwa sam nie przewidział konieczności modyfikacji ustawy o ubezpieczeniach rolnych, gdyż zbytnio wierzył w pakiety 10 ryzyk. Krytykowali to ubezpieczyciele, długo nie byli wysłuchiwani. Rząd sprawę zamiatał po dywan, twierdząc, że skoro przeznaczy ponad 900 mln zł na ubezpieczenia – ponad czterokrotnie więcej, niż dotychczas – przy refundacji 65%, to sprawa się ułoży. Gdyby to przeforsowano, 65% refundacji w praktyce okazałaby się mrzonką. Nikt z rolników nie kupiłby w takim wypadku tak drogich polis.

Dobrze zatem, że wreszcie rząd wycofał się z tego pomysłu, ale b...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:26