Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Uwaga, burze nad Polską!

10.08.2017

Drukuj

Uwaga, burze nad Polską!

Artykuł dostępny

Już po północy było słychać dalekie pomruki burzy. Jednak dopiero nad ranem przyszło piekło; pioruny uderzały wyjątkowo często, a ulewny deszcz zdawał się nie mieć końca. Na szczęście nie było silnego wiatru. Cała burza trwała około 3 godziny. Rano - brak prądu i spore kałuże. Tak wygląda sytuacja w powiecie gnieźnieńskim. Niestety, nie wszędzie rolnicy mieli tyle szczęścia.
Nad Polską w nocy przeszły nawałnice. Prawie 180 tysięcy gospodarstw domowych nie ma prądu, a strażacy pracowali bez wytchnienia. Powalone drzewa i pozrywane linie energetyczne, zerwane dachy i pożary, a także zalane pola - taki jest bilans z ostatniej nocy.

r e k l a m aWysoce aktywny front przemieszcza się z prędkością około 60 km/h. Nad ranem burze przeszły nad zachodnią częścią kraju, teraz są nad Polską centralną. Synoptycy ostrzegają, że najbardziej niebezpiecznie będzie późnym popołudniem, kiedy front dotrze na południowy-wschód.

Niestety, nie tylko dla tego regionu pojawiają się ostrzeżenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o kolejnych burzach, które mogą pojawić się od centrum aż po całą wschodnią ścianę kraju, a także upałach i niesprzyjających pracy warunkach:
 • województwo podkarpackie - upały;
 • województwo małopolskie - upał, burze z gradem;
 • województwo lubelskie - upały;
 • województwo świętokrzyskie - upały, burze z gradem;
 • województwo śląskie - burze z gradem, upały;
 • województwo opolskie - upały;
 • województwo dolnośląskie - upały;
 • województwo łódzkie - upały, burze z gradem;
 • województwo mazowieckie - upały, burze z gradem;
 • województwo kujawsko-pomorskie - burze z gradem;
 • województwo warmińsko-mazurskie - burze z gradem;
 • województwo podlaskie - burze z gradem.


Gradobicia przewidywane na całym niemal wschodzie kraju nie wróżą dobrze. W wielu miejscach zboża nadal stoją na polach. Szczególnie silne burze prognozowane są na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego - tam mogą pojawić się szkody o rozmiarach katastrof.


Niestety, przewidywane jest też zagrożenie powodziowe:
 • województwo dolnośląskie - gwałtowny wzrost poziomu wody; woda może przekroczyć stan ostrzegawczy;
 • województwo opolskie - gwałtowny wzrostu poziomu wody.

al
fot. IMHW - PIB
Objaśnienie:
Kolor czerwony: przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Kolor pomarańczowy: przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Kolor żółty: przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Kolor zielony: brak ostrzeżeń

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wszystkie wojny Ameryki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii