Uwaga, burze nad Polską!

Uwaga, burze nad Polską!

Tegoroczne żniwa są wyjątkowo kłopotliwe. Rolnicy starają się, jak mogą, by zebrać plon. Niestety, pogoda się pogarsza. IMiGW ostrzega przed burzami z gradem. Gdzie się pojawią?

r e k l a m a

Już po północy było słychać dalekie pomruki burzy. Jednak dopiero nad ranem przyszło piekło; pioruny uderzały wyjątkowo często, a ulewny deszcz zdawał się nie mieć końca. Na szczęście nie było silnego wiatru. Cała burza trwała około 3 godziny. Rano - brak prądu i spore kałuże. Tak wygląda sytuacja w powiecie gnieźnieńskim. Niestety, nie wszędzie rolnicy mieli tyle szczęścia.
Nad Polską w nocy przeszły nawałnice. Prawie 180 tysięcy gospodarstw domowych nie ma prądu, a strażacy pracowali bez wytchnienia. Powalone drzewa i pozrywane linie energetyczne, zerwane dachy i pożary, a także zalane pola - taki jest bilans z ostatniej nocy.


Wysoce aktywny front przemieszcza się z prędkością około 60 km/h. Nad ranem burze przeszły nad zachodnią częścią kraju, teraz są nad Polską centralną. Synoptycy ostrzegają, że najbardziej niebezpiecznie będzie późnym popołudniem, kiedy front dotrze na południowy-wschód.

Niestety, nie tylko dla tego regionu pojawiają się ostrzeżenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o kolejnych burzach, które mogą pojawić się od centrum aż po całą wschodnią ścianę kraju, a także upałach i niesprzyjających pracy warunkach:
 • województwo podkarpackie - upały;
 • województwo małopolskie - upał, burze z gradem;
 • województwo lubelskie - upały;
 • województwo świętokrzyskie - upały, burze z gradem;
 • województwo śląskie - burze z gradem, upały;
 • województwo opolskie - upały;
 • województwo dolnośląskie - upały;
 • województwo łódzkie - upały, burze z gradem;
 • województwo mazowieckie - upały, burze z gradem;
 • województwo kujawsko-pomorskie - burze z gradem;
 • województwo warmińsko-mazurskie - burze z gradem;
 • województwo podlaskie - burze z gradem.


Gradobicia przewidywane na całym niemal wschodzie kraju nie wróżą dobrze. W wielu miejscach zboża nadal stoją na polach. Szczególnie silne burze prognozowane są na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego - tam mogą pojawić się szkody o rozmiarach katastrof.


Niestety, przewidywane jest też zagrożenie powodziowe:
 • województwo dolnośląskie - gwałtowny wzrost poziomu wody; woda może przekroczyć stan ostrzegawczy;
 • województwo opolskie - gwałtowny wzrostu poziomu wody.

al
fot. IMHW - PIB
Objaśnienie:
Kolor czerwony: przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Kolor pomarańczowy: przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Kolor żółty: przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Kolor zielony: brak ostrzeżeń
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii