StoryEditor

Pogoda dla rolnika: nawałnica w całej Polsce. Kto zdążył skosić pszenicę?

Przez Polskę w niedzielę przeszły nawałnice, jak czytamy na tvnmeteo strażacy byli wzywani aż 2,5 tys. razy. Burze i deszcze, a nawet gradobicia spowodowały poważne szkody, nie tylko w miastach, gdzie zalane zostały budynki, a połamane drzewa uszkadzały samochody, ale także przeszkodziły w trudnych i tak już tegorocznych żniwach. Zalane pola i gospodarstwa, brak możliwości wjechania w uprawę, aby zebrać np. groch.
07.08.2023., 08:08h
IMGW ostrzegało już w zeszłym tygodniu o wyliczeniach modeli numerycznych, które wskazywały, że Polska w weekend zostanie podzielona na dwie części. Na wschodzie temperatury i to nawet w Suwałkach sięgały około 30°C, im dalej na zachód tym różnica w temperaturach większa, bo sięgająca nawet i 15°C.
Zerwany dach obory uszkodził dwa pojazdy

Jak podaje OSP Czarnia, 6 sierpnia zerwany dach z murowanej obory uszkodził dwa pojazdy.

 

Silne deszcze i burze 

Burze z gradem odnotowano we wschodniej części kraju, natomiast silne deszcze i burze w pasie od województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego przez kujawsko-pomorskie, śląskie i małopolskie. W niektórych rejonach odnotowano od 50 mm do 80 mm deszczu, a całkowita suma opadów w czasie trwania ostrzenia miała wynieść nawet i 110 mm.Zalane pola i gospodarstwa

Jak zostaliśmy poinformowani, ulewy spowodowały katastrofalne skutki nie tylko w mieście. Zalane pola i gospodarstwa. Ulewne deszcze obniżają parametry zbóż paszowych, a w kukurydzy i w roślinach okopowych skutkiem nawałnic będzie erozja wodna.

— Ja zdążyłem skosić pszenicę przed deszczem, groch był za wilgotny i potem przyszła ulewa. Ale po tych deszczach nie będzie co zbierać, bo się obsypie lub zgnije — informuje nas rolnik.

Nawałnice przeszły także w Niemczech

Pogoda na drugi tydzień sierpnia

Rozpoczynający się tydzień przyniesie więcej spokoju. Deszcze i burze nadal będą miały jednak miejsce.
  • Poniedziałek – punktowo występujące burze w Karpatach oraz na północy kraju. Temperatura wyniesie od 15°C na zachodzie do 19°C, 20°C na południowym wschodzie kraju. Wzmagać się będzie wiatr, który w porywach może osiągać nawet do 100 km/h.
  • Wtorek - więcej słońca, ale i przelotne deszcze i burze. Najwięcej deszczu do 15 mm może spaść na południu kraju. Najcieplejszy moment dnia to temperatura do 20°C. Wiatr osiągnie prędkość do 65 km/h, najsilniej będzie wiało nad morzem tam nawet do 110 km/h.
  • Środa – temperatura maksymalna na północy kraju do 22°C, wiatr słabszy, ale nad morzem do 50 km/h.
  • Czwartek – najwięcej słońca przewiduje się na zachodzie Polski. Najcieplejszy moment dnia to temperatura od 19°C do 21°C.
  • Piątek – przelotny deszcz na wschodzie polski. Temperatura maksymalna do 24°C na południowym zachodzie. Wiatr już znacznie słabszy.
  • Pogoda na weekend – najcieplejsze dni, temperatura na południowym zachodzie będzie dochodzić do nawet 26°C.

Bernat Patrycja
Źródło: tvn.meteo/imgw
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:48