Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Uwaga hodowcy – ustawa odorowa powraca!

Obrazek

Ministerstwo Środowiska nie rezygnuje z planów uchwalenia tzw. ustawy odorowej. Co więcej w planach jest stworzenie kolejnych przepisów, które będą dotyczyć wszystkich dużych gospodarstw rolnych, także tych już istniejących. Jeżeli przekroczą limity uciążliwych zapachów będą musiały inwestować w filtry lub …odsunąć się od zabudowań mieszkalnych.

wk2 lipca 2019, 17:39
Środowiska rolnicze dość jednoznacznie wypowiedziały się o planach ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej.  Ale wszystko wskazuje na to, że resort środowiska nie zamierza się wycofać w projektu, który nazywa kompromisem między rolnikami a mieszkańcami. 

– W celu uporządkowania lokowania obiektów hodowlanych proponujemy, aby wprowadzić do sytuowania nowych obiektów hodowlanych minimalną bezpieczną odległość. Polegałaby ona na tym, że nowe obiekty hodowlane przekraczają 210 DJP będą podlegały ograniczeniom odległościowym w ten sposób, że jedna duża jednostka przeliczeniowa będzie to jeden metr odległości od budynków mieszkalnych. Czyli np. obiekt hodowlany o wielkości 400 DJP powinien być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 400 metrów od najbliższego budynku mieszkalnego - tłumaczył w Sejmie minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Resort środowiska proponuje także odstępstwa od tych zasad. I tak jeżeli właściciel budynku mieszkalnego zgodzi się, aby w jego sąsiedztwie w odległości mniejszej niż wymagana minimalna bezpieczna odległość ustawowa powstał budynek hodowlany, to taki budynek będzie mógł powstać.

- Kolejna rzecz to ograniczenie na rzecz sumowania. Zdarzały się bowiem przypadki, że w celu powstania i ominięcia zapisów ustawy choćby tej obecnej, która mówi, że budynek gospodarski ponad 210 DJP dla niego jest wymagana decyzja środowiskowa wobec tego bywały przypadki, że były dzielone działki w sposób sztuczny, na syna zięcia, córkę, sąsiada i tym sposobem powstawało 4-5 obiektów o wielkości 208 DJP i każdy z nich nie podlegał tej ustawie. Stąd propozycja, żeby te obiekty nie były sumowane - zapowiedział minister środowiska, który przedstawił kolejne odstępstwo od ogólnych zasad, które ma być korzystne dla rolników.

- Ci rolnicy, którzy będą chcieli powiększyć produkcję albo utworzyć w istniejących siedliskach rolniczych to nie będzie ich dotyczyć sumowanie. Czyli jeśli jest 3 rolników w bliskim sąsiedztwie w odległości mniejszej niż 500 metrów i każdy z nich chciałby prowadzić hodowlę po 200 DJP to oczywiście sumowanie ich nie dotyczy. Nie będzie problemu zablokowania hodowli na tradycyjnych obszarach wiejskich przy podkreślam, istniejących siedliskach rolniczych - tłumaczył  szef resortu środowiska.

Henryk Kowalczyk podkreślił, że nowe rozwiązania nie będą dotyczył gospodarstw już istniejących oraz gospodarstw poniżej 210 DJP. Jego zdaniem jest to polityka nakierowana na wzmocnienie gospodarstw rodzinnych, które nie inwestują w duże instalacje powyżej 210 DJP.

Minister środowiska zapowiedział także, że po uchwaleniu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej rozpoczną się prace nad właściwą ustawą odorową.

- Pracujemy nad ustawą o uciążliwości zapachowej, ale to jest praca dość długa, gdzie będą ograniczenia dotyczące wszystkich. Będzie to pod kątem mierzenia związków chemicznych, które powodują uciążliwość zapachową. Ale ponieważ prace nad tą ustawa są bardziej skomplikowane i trwają długo więc zostaną wdrożone znacznie później i one wtedy będą dotykały obiektów już istniejących. Wtedy byłaby konieczność dostosowania takiego obiektu w stosowne filtry bądź odsunięcia gospodarstwa - zapowiedział minister Henryk Kowalczyk.    wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)