Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Żandarmeria Demeter obroni rolników przed eko-terrorystami

Obrazek

We Francji uruchomiono specjalną jednostkę żandarmerii o nazwie Demeter, która zajmie się monitorowaniem szkód w rolnictwie oraz obrony rolników przed wzmożonymi atakami organizacji prozwierzęcych. 

Dorota Kolasińska17 grudnia 2019, 08:04
W ostatnich latach zjawisko agresji wobec rolników wzrosło i według Francuzów jest nie do przyjęcia. Coraz częściej rolnicy są zastraszani, poniżani i obrażani, ich farmy są niszczone, palone i okradane.

Rolnicy martwią się o swój dobytek i zwierzęta. W związku z tym dołożono starań, aby rolnicy czuli się we Francji bezpieczniej i uruchomiono Jednostkę Żandarmerii Demeter.

Utworzona w ramach National Gendarmerie komórka Demeter pozwoli nawiązać współpracę z rolnikami, lepiej rozumieć grupy stojące za atakami na rolników, aby być w stanie przewidzieć i zapobiegać atakom. Utworzenie jednostki ma uzmysłowić rolnikom, że nie pozostają sami, a Policja stoi u ich boku, aby ich chronić. 

Jednostka Demeter, według francuzów jest silnym i konkretnym działaniem. Jej założenia są w pełni zgodne ze strategią wdrożoną przez rząd na rzecz rolnictwa, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uczestniczy w tworzeniu Obserwatoriów Agribashing utworzonych z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa.

Walka z eko-terrorystami ma być koordynowana na poziomie całej Francji. Organizacje prozwierzęce mogą się spodziewać inwigilacji, a także kar. Tylko w tym roku żandarmeria odnotowała ponad 1000 akcji takich organizacji. 

Cele jednostki DEMETER:

Utworzona na początku października 2019 r. przez generalną dyrekcję krajowej żandarmerii, „Krajowa komórka do monitorowania szkód w świecie rolnictwa” (komórka DEMETER) ma na celu zapewnienie kompleksowej i skoordynowanej odpowiedzi na wszystkie problemy dotyczące świata rolnictwa w 4 obszarach:

  • wspieranie specjalistów w sektorze rolnym poprzez podnoszenie świadomości i doradztwo mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw we współpracy z organizacjami reprezentującymi świat rolniczy (SDSPSR);
  • badania i analizy wywiadowcze w celu przeprowadzenia ewoluującego mapowania zagrożeń i wykrywania pojawiania się nowych zjawisk i / lub grup (SDAO w koordynacji z SDPJ);
  • sądowe traktowanie ataków wymierzonych w świat rolniczy poprzez scentralizowane wykorzystanie informacji sądowych, ukierunkowane dzielenie się informacjami i koordynację dochodzeń tego wymagających (SDPJ);
  • komunikacji, najlepiej wykorzystując wszystkie działania prowadzone w tych różnych obszarach przez żandarmerię w imieniu jednostki DEMETER, oraz poprzez ukierunkowane działania mające na celu uspokojenie świata rolniczego poprzez uwzględnienie jego problemów przez policję (Sirpa).
Zakres kompetencji jednostki DEMETER:

W ​​ kompetencji jednostki DEMETER jest zapobieganie i monitorowanie:

– działalności przestępczej organizacji prozwierzęcych (kradzież, niszczenie mienia, wypuszczanie zwierząt, nielegalne wejście na farmę, podpalenia, filmowanie)

– działania o charakterze ideologicznym, bez względu na to, czy są to proste działania symboliczne, które oczerniają środowisko rolnicze, czy surowe działania mające reperkusje materialne lub fizyczne. 

W ramach obserwacji aktów wandalizmu w stosunku do świata rolniczego we Francji zanotowano kradzieże z przemocą (24 incydenty), a także kradzieże pojazdów (1310 incydentów).

Obserwuje się także wzrost zniszczeń i szkód (+ 23,3% w sumie 1675 incydentów), włamań i rozbojów (+ 16,2% w sumie 1 484 incydentów) i kradzieży pojazdów (+ 10,2% w sumie 657 wypadków).

Przestępstwa i zbrodnie, których ofiarami padają rolnicy, charakteryzują się silną logiką sezonową, a więc wiosną i latem. Nierzadko w akcjach aktywistów padają ofiarą liczne zwierzęta wypuszczane masowo z ferm np. drobiu, zwierząt futerkowych, ale także bydła mlecznego, ale również podczas pożarów. 

Oprac. dkol na podst. interieur.gouv.fr
Fot. interieur.gouv.fr


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)