Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zmiany w rządzie. Minister rolnictwa może spać spokojnie

Obrazek

Premier Beata Szydło ogłosiła zmiany w składzie swojego gabinetu. Dymisję złożył minister finansów Paweł Szałamacha, a zastąpi go wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Bartłomiej Czekała29 września 2016, 08:43
Superminister i superresort

Tym samym Morawiecki pokieruje teraz pracami resortów: rozwoju i finansów. Dodatkowo stanie on także na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, którego powołanie ogłosiła premier Szydło. Jeżeli dodać do tego funkcję wicepremiera, którą od listopada ubiegłego roku pełni w rządzie Mateusz Morawiecki, to widać wyraźnie, że jego pozycja w tym gabinecie jest obecnie najsilniejsza

– Wicepremier Mateusz Morawiecki jest autorem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. On będzie koordynował prace tego Komitetu – powiedziała premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej. Dodała przy tym, że powierzając wicepremierowi Morawieckiemu koordynację prac wszystkich resortów zajmujących się gospodarką, kończy się “etap konsultacji, a zaczyna etap konkretnych rozwiązań.”

Minister rolnictwa może spać spokojnie

Rekonstrukcja rządu zakończyła się zatem na dymisji ministra finansów Pawła Szałamachy. Spać spokojnie może za to minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który zachował swoją posadę. Od kilku tygodni, w związku z eskalacją problemu z wirusem ASF, mówiono głośno o tym, że szef resortu rolnictwa powinien podać się do dymisji. Żądała tego opozycja, krytykująca Jurgiela za brak stanowczych działań w walce z ASF. Wygląda jednak na to, że przygotowanie przez MRiRW projektów dwóch specustaw w sprawie walki z ASF oraz ich przyjęcie przez Parlament wzmocniło pozycję Krzysztofa Jurgiela w rządzie Beaty Szydło.

Zmiany w gospodarowaniu państwowymi gruntami?

Premier Szydło zapowiedziała też, że w najbliższy wtorek, wspólnie z ministrem Henrykiem Kowalczykiem, przedstawi propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami i majątkiem Skarbu Państwa  Jednocześnie zaznaczyła, że jej gabinet chce zwiększyć kontrolę i audyt mienia państwowego. Czy oznacza to, że minister Kowalczyk, który po dymisji Dawida Jackiewicza sprawuje nadzór nad likwidowanym Ministerstwem Skarbu Państwa, przygotuję propozycje dotyczące także zarządzania gruntami rolnymi z zasobów państwowych? Tego dowiemy się w najbliższy wtorek.  bcz

Fot. KPRMPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)